Modulární chatky pro olympijskou vesnici

Tento modulární projekt jihokorejských architektů The Plus Partners vznikl ve spolupráci s americkým teamem DNC architects za účelem navrhnutí staveb pro olympijskou vesničku v rámci zimních olympijských her 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu.

modulární stavby na pomezí chatek a malých domů - celkový pohled

Jedná se o unikátní modulové stavby na pomezí chatek a malých domů, s podlahovou plochou 19,8 m2.  Celý domek je dodáván jako jedno modulový dům, čili jeden kus je přímo dopraven na staveniště.  Šířka domku je 3 metry. Díky tomuto konceptu je i snadno transportovatelný na jiná místa a přizpůsobení terénu je mnohem snazší, nežli u konvenčních staveb.

Vnitřní dispozice modulárního domu

Co se týče vnitřního vybavení a uspořádání, naši pravidelní čtenáři již budou mít zřejmě poměrně jasno. Jedná se o, v této kategorii velmi rozšířený, koncept loftové ložnice v patře. V interiéru je hlavním designovým prvkem dřevo a světle laděný vnitřní prostor ještě umocňuje celkem 8 oken. Protože se jedná o velmi malý prostor, je velmi důležité šikovně využívat úložné prostory. Modulární chatka nabízí mnoho takových řešení, jako je například knihovna ukrytá ve schodišti do patra.

modulární stavby na pomezí chatek a malých domů - interiér

Podivné zadání architektonické soutěže

„Architekti měli podivný úkol, měli navrhnout levný ekologický modulový dům, který se bude líbit každému.“

Jižní Korea se potýká se silným smogem a tamější ovzduší je velkou zátěží pro životní prostředí. Olympijská vesnička má stát v jihokorejském městě „Gangwong“, které si zakládá na pověsti jednoho z posledních ostrůvků „čistých měst“ v Jižní Korei, proto byla jedním z hlavních požadavků na návrh těchto staveb nízká ekologická stopa. Taktéž museli architekti splnit podmínku, aby stavba byla, co se vzhledu týče, mezinárodně přijatelná pro různé typy lidí a národností. Z tohoto důvodu byla také zvolena, v oblasti podobných staveb spíše neobvyklá, sedlová střecha. Jako hlavní stavební materiál je použito dřevo – obnovitelný zdroj, díky tomu je domek nejen že postaven s relativně nízkou ekologickou náročností, ale je i snadno ekologicky zlikvidovatelný. Ačkoliv by si mnoho lidí totiž mohlo myslet, že při výstavbě domku je zbytečné myslet na to, jak se bude domek v případě nutnosti likvidovat, opak je pravdou. Stačí vzpomenout jak dopadly některé předešlé olympijské vesničky.

Představení konceptu a vzorového domku provázela nebývalá vlna nadšení a domek se stal brzy velmi populární. Architekti zaznamenali mnoho žádostí i ze soukromého sektoru a je tedy velmi pravděpodobné, že těchto domků uvidíme více, než jen ty součástí olympijské vesnice. Oficiální cena však ještě nebyla stanovena.

Nám se malá modulová chatka velmi líbí, co vám? Jsme zvědaví na cenu!

Zdroje

Autor fotografií: oficiální stránky, Moobum Jang

Oficiální web architektů: www.theplus-partners.com

Mohlo by Vás také zajímat

Shrnutí
Datum
Název
Modulární chatky pro olympijskou vesnici
Hodnocení autora
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *