The Caterpillar house – extravagance z Jižní Ameriky

V dnešním článku se podíváme do míst velmi vzdálených a exotických, a to do města Santiago de Chile na velmi extravagantní kontejnerový dům. Santiago je hlavní město jihoamerického Chile ležící 90 km od pobřeží Tichého oceánu. Se svými 5 miliony obyvatel soustřeďuje přes 30 % obyvatelstva celé země. V posledních letech zažívá stavební boom a vyrůstají v něm moderní futuristické budovy. Na pozadí majestátných And tvoří směs skla, betonu a oceli zajímavý kontrast. Zajímavostí je, že výstavba je limitována nadmořskou výškou 1000 m. Bohužel, město je stále častěji zahaleno za clonou smogu… Rozmach stavebnictví dal vzniknout zcela novým čtvrtím, kde kromě budov komerčních vznikají stavby soukromé a moderní architektura je tu vítána. Jeden velmi extravagantní dům vám představíme na následujících řádcích.

Stonožkový dům

„Casa Oruga“, nebo jak jsme ho nazvali my „Stonožkový dům“, je další z řady kontejnerových modulových staveb. Architekt Sebastian Irarrázaval jej navrhnul pro sběratele umění a jeho rodinu.“Chci vytvářet jednoduché, ale silné budovy.“ říká sám architekt a zcela svá slova potvrzuje. Kombinací „syrové“ oceli a železobetonu vzniká prostý, ale velice působivý objekt. Zadání investora bylo, aby dům respektoval a přizpůsobil se okolnímu rázu krajiny včetně mohutně se vypínajících úbočí And. Toto území je také tektonicky aktivní, což je nutné zohlednit při návrhu celé stavby. Dalším požadavkem byl návrh systému vzduchotechniky, aby byl co nejvíce využit chladný horský vzduch v letních měsících, ale zároveň nedocházelo k přílišnému ochlazování stěn domu. kontejnerový dům

Konstrukce stavby – kontejnerový dům

Za účelem snížení doby výstavby a nákladů byly zvoleny jako konstrukční základ přepravní kontejnery. Kontejnery Irarrázavala fascinovaly již dříve. Poprvé je představil pro pavilon na chilském bienále. Dalším logickým krokem pak byl návrh konceptu pro rodinné domy, který byl využit a podstatně rozšířen pro „Housenku“. Celkem se dům skládá z 5 dvanáctimetrových, 6 šestimetrových a jednoho otevřeného 12metrového kontejneru pro bazén. Stavební pozemek se nachází v prudkém svahu, ale ani toho se architekt nezaleknul a využil jej v symbióze se stavbou.

kontejnerový modulární dům

Nejprve bylo třeba připravit pozemek, odstranit balvany a provést výkopové práce. Dále byly vybudovány opěrné betonové zdi sloužící zároveň pro vymezení půdorysu. Následovala základová horizontální deska, která slouží jako půdorysný podklad pro společenskou část domu. Společně byly vybudovány ocelové vertikální nosné prvky, na které byly naskládány kontejnery. Pro co největší splynutí s okolím byly některé kontejnery uloženy rovnoběžně se sklonem svahu. V šikmých částech se nachází přístupové schodiště a světlíky dětských pokojů. Jednotlivé kontejnery jsou izolovány polyuretanovou pěnou a pokryty ocelovými deskami, které jednak zakrývají izolaci, ale také vytváří systém odvětrávané fasády. Stavba domu o rozloze 350 m2 trvala 8 měsíců a náklady byly třetinové ve srovnání se stavbou o stejné obytné ploše, avšak postavené konvenčním způsobem.

kontejnerový modulární dům - interiér

kontejnerový modulární dům - interiér

Dlouhým přístupovým schodištěm se vstupuje do patra, kde jsou umístěny pokoje a ložnice v jednotlivých tubusech, které různě vystupují nad terénem. Světlíky o velikosti průřezu celého kontejneru dodávají dostatek denního světla i opticky zvětšují jednotlivé místnosti. 

Další schodiště již vede do společenské části domu s kuchyní, jídelnou a obývacím prostorem. Odsud lze vyjít na terasu s vířivkou a bazénem. Interiéru vévodí čisté linie, beton, nerez a tlumené barvy. Horizontální okna po obvodu celého obytného prostoru nabízejí úchvatné pohledy do údolí a přilehlých hor. Příroda je tak přirozenou součástí domu.

kontejnerový modulární dům - interiér

kontejnerový modulární dům - interiér

kontejnerový modulární dům - exteriér

kontejnerový modulární dům - exteriér

Myslím, že architektova slova o jednoduchém, ale silném domu, byla beze zbytku splněna.

Zdroje:

Fotky: archdaily.com

Oficiální web architekta: www.sebastianirarrazaval.cl

Mohlo by Vás také zajímat

1 komentář: „The Caterpillar house – extravagance z Jižní Ameriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *