Kontejnerové domy – levná a snadno dostupná alternativa bydlení

Žijeme v době odpadní. Narůstající množství odpadu nutí lidi myslet, jak je využít znova a ušetřit tak finanční prostředky a zároveň ulevit životnímu prostředí. Jednou takovou oblastí je námořní kontejnerová doprava. V 50. let 20. století byla zavedena „kontejnerizace“, což přineslo nemalé finanční i časové úspory. Standardizované kontejnery se po pevnině přepravují vlaky a v přístavech se nakládají na lodě. Lodní doprava zaujímá tři pětiny z celkového podílu nákladní dopravy.

spousta materiálu pro kontejnerové domy

Časem ovšem vyvstala otázka, co s vyřazenými přepravními kontejnery. Jedním z důmyslných řešení je jejich přetvoření na budovy. V článku, který je první částí na dané téma, popisujeme historii kontejnerové výstavby, její výhody a představíme některé realizace, které jistě zaujmou nejednoho čtenáře. Pro případné zájemce může být zajímavá také nízká cena kontejnerových domů. Pojďme na to 😉

Velikost kontejnerů

Standardizované ISO kontejnery jsou dostupné v několika velikostech. Používají se 20stopé, 40stopé a 45stopé, což znamená, že jejich délka je 6,1 m; 12,2 m a 13,7 m. Šířka kontejneru je 2,4 m. Výška je 2,6 m, v případně zvětšeného modulu to je 2,9 m. Výhodou kontejnerů je jejich snadná stohovatelnost a právě modularita zefektivnila jak železniční, tak i lodní dopravu.

základní moduly pro kontejnerové domy

Historie využití kontejnerů

Právě zmíněná modularita přivedla k nápadu, využít vyřazené kontejnery ke stavbě domů. Kdo byl otcem této myšlenky? Podle webu www.containerhomeplans.org se první zmínka o využití kontejneru pro stavby objevuje v roce 1962. Christopher Betjeman uvádí kontejner jako výstavní stánek na veletrhu. V 70. letech se objevuje závěrečná práce britského studenta Nicholase Laceyho o využití kontejnerů jako obytných budov a za svou kariéru jich několik navrhl. V roce 1987 si nechává muž jménem Phillip Clark zapsat patent s názvem „Metody využití jednoho nebo více ocelových přepravních kontejnerů jako obytných budov.“ V patentu je popsáno, jak mohou být kontejnery umístěny na základech, dále tvrdí, že se jedná o perfektní modulární stavební materiál, který šetří finanční prostředky i životní prostředí. Pokud se chcete na původní patent podívat, odkaz je zde:

https://www.google.com/patents/US4854094.

Zajímavostí je, že americká armáda během války v Perském zálivu využívala kontejnery jako improvizované přístřešky a budovy, protože byly snadno postaveny a rychle opevněny pytli s pískem.

USA – boom v použití lodních kontejnerů

Trend využití kontejnerů se rozšiřuje právě ve Spojených státech. Podle údajů z webu je v USA jejich přebytek a to až 5 milionů. Mohlo by se zdát, že je snazší jejich roztavení a opětovná výroba. Ale pravdou je, že energetická náročnost této operace je ekvivalentem roční spotřeby energie průměrné americké domácnosti. Průměrná energie k přetvoření kontejneru na dům je 400 kWh.

V roce 1994 vychází kniha Stewarta Branda, kde autor popisuje kancelářské budovy z kontejnerů. Na to byl postaven The Simon’s Town High School Hostel, a to ze 40 boxů s kapacitou 120 hostů. Projekt stál 227 000 dolarů a budova zaznamenala ohlas v celosvětovém měřítku. To už byl jen krůček k prvnímu rodinnému kontejnerovému domu – Redondo Beach House od architekta Petera DeMaria, který byl postaven v roce 2007. Od té domy se kontejnerové domy rozšířily a vzniklo mnoho zajímavých moderních budov na bázi lodního přepravního kontejneru.

kontejnerové domy - levná alternativa

Kontejnerové domy – ano!

  • Kontejner lze pořídit už od 30 000 Kč, v závislosti na velikosti a opotřebení
  • Je snadno přepravitelný
  • Ocelový kontejner je odolný, stohovatelný až do výšky 3 pater
  • Je možné do něj vyřezat libovolně otvory pro okna a dveře
  • S využitím adekvátní izolace je možné získat i nízkoenergetický dům
  • Variabilita vzhledu fasády – libovolně, na základě přání investora

Cena kontejnerového domu

Cena kontejnerového domu je odvislá od ceny kontejneru a jeho následných úprav. Samotný kontejner – skořápka, je velmi levný, mnohem více nákladné je poté jeho zateplení a úprava k bydlení. Ceny samotných kontejnerů jsou odvislé od kvality a stavu po použití (takové začínají už na 30 000 korun), průměrná cena se pohybuje něco mezi 50 000 až 100 000 korunami. Obecně lze říci že ceny kontejnerových domů připravených tak, aby v nich šlo bydlet, se v našich podmínkách pohybují kolem 500 000 korun. Záleží právě na již výše zmíněném zateplení, vybavení, architektonickém řešení a v neposlední řadě samozřejmě na velikosti domu / podlahové plochy / resp. počtu kontejnerů.

Vybíráme

Velice se daří kontejnerovým domům v Jižní Americe. Po celém kontinentě se nachází několik mimořádných staveb. Jednou z nich je The Caterpillar house v chilském hlavním městě Santiago. Na první pohled nenápadný dům splývající s okolím. Po bližším ohledání spatříte promyšlenou stavbu, kde je využito vše z výhod kontejnerů. Více si o tomto domě můžete přečíst zde.

kontejnerové domy v Chile

Dalším povedeným projektem je ekvádorský dům, který kombinuje kontejnery s prosklenými plochami. Vznikl tak koncept, který poskytuje jak potřebné soukromí, tak prostor otevřený do okolní krajiny. O RDP House si můžete přečíst zde.

kontejnerové domy - Ekvádor

Zigloo je obchodní značka kanadského architekta se jménem Keith Dewey. Zabývá se návrhy rodinných i komerčních staveb na bázi přepravních kontejnerů. Sám Dewey bydlí s rodinou v kontejnerovém domě na jižním výběžku ostrova Vancouver v Kanadě. Jedna z prvních jeho realizovaných staveb, která je jakýmsi prototypem rodinného bydlení podle firmy Zigloo, je dům Zigloo Domestique. Architekt v domě dokonce bydlel se svojí rodinou, než si postavil svůj další kontejnerový dům.

levné kontejnerové domy

Kontejnerový dům už nemusí být nevzhledná plechová krabice. Díky možnosti obložení vnitřní a venkovní plochy dosáhneme vzhledu nerozeznatelného od konvenční stavby. Avšak i přiznaný ocelový plášť má své kouzlo a v některých případech dotváří image budovy. Stavbou kontejnerových domů se zabývá i několik firem v České republice. Je tedy vidět, že kontejnerové domy si našly cestu i k nám, proč by taky ne! Cena takovýchto kontejnerových domů je velmi zajímavá!

Více o kontejnerech si povíme zase v dalším článku. Pokud vás zajímají kontejnerové domy, prosím zavítejte na našem webu do příslušné rubriky.

Zdroje:

http://www.eia.gov/tools/faqs/faq.cfm?id=97&t=3

www.inhabitat.com

 

Mohlo by Vás také zajímat

Shrnutí
Datum
Název
Kontejnerové domy - levná a snadno dostupná alternativa bydlení
Hodnocení autora
51star1star1star1star1star

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *