Na skok do Velké Británie – levné bydlení v centru města

Pořízení vlastního domu je ve Velké Británii velmi drahá záležitost. Můžete se buď smířit s poněkud unifikovanými stavbami z červených cihel, nebo musíte investovat do drahého architektonického návrhu. Developerská společnost Urban Splash (US) tak odhalila mezeru na trhu a umně se chopila příležitosti vytvořit si levné bydlení podle svého gusta. Představitel US dodává: „Dlouhá léta jsem přemýšlel, jak rozbít průměrnost britského bydlení a vnést do této oblasti svěží vítr a nové technologie. Centra měst jsou plná budov s nízkými stropy, malými okénky i samotnými místnostmi. Tradiční zákazník, jak stárne a bohatne, se pak přestěhuje na předměstí do viktoriánských a gregoriánských domů. My jsme chtěli nabídnout tuto alternativu i v centrech měst.“

typická britská zástavba

Mladí architekti

Ateliér Shedkm Architects sdružuje mladé architekty (registrované pod RIBA – Royal Institute of British Architects) a má za sebou již několik projektů, které vzbudily mezinárodní pozornost. Podle vlastních slov si zakládají na společné spolupráci mezi klientem a architektonickým týmem.

„Posloucháme. Děláme si poznámky. Pokládáme otázky. Hledáme řešení, které je specifické pro každé místo i klienta.“

Studio se zabývá přestavbami historických mnohdy chátrajících budov, opuštěných továren, často s omezeným rozpočtem či jinými překážkami. A také hojně využívají nové konstrukční techniky včetně prefabrikace modulových domů.

Inspirace stavebnicí LEGO

Projekt hoUSe tak vznikl na zakázku pro Urban Splash a představuje blok 43 obytných domů ve čtvrti New Islington v středoanglickém Manchesteru. Inspirací pro tým byla typická viktoriánská zástavba a stavebnice LEGO 🙂

levné bydlení pomocí prefabrikace

Variabilní moduly

Jednotlivé domy jsou dostupné ve dvou velikostech (2 a 3patrové) – a je na každém zákazníkovi, jaké uspořádání interiéru si zvolí. Zákazník získá moduly, kde je pouze pevně umístěná koupelna a kuchyňský kout. Až potom se člověk rozhodně, zda chce vzdušný loft, nebo kompaktnější prostor s možností jedné až 5 ložnic.

levné bydlení pomocí prefabrikace

interiér

Domu nechybí vysoké stropy, velká okna, terasa se zadním dvorkem a parkovací stání. Fasády jednotlivých domů pokrývají horizontální tmavě šedé desky, což oživují výrazné sedlové střechy na každém z domů, a které je oddělují i opticky.

levné modulové bydlení - návrh

 

levné modulové bydlení - půdorys

levné modulové bydlení - individuální výběr na přání zákazníka

Levné bydlení

Dřevěnou konstrukci tvoří panely od firmy Insulshell. Díky intenzivnímu vývoji bylo možné snížit tloušťku stěny o 15 cm při zachování tepelně technických parametrů. Zesubtilnění umožnilo přesunout výrobu do tovární haly. Stavba jednoho domu trvala 8 týdnů a cena je 2,9, resp. 4,4 mil. Kč za jednotku. Ve srovnání s cenami nemovitostí v České republice je to částka poměrně vysoká. Jestliže však vezmeme průměrnou cenu domů o podobné užitné ploše v Velké Británii, je to 10, resp. 15 milionů Kč. Vidíme tedy, že na místní poměry se jedná o domky za pakatel.

Zdroje:

obrázky: www.dezeen.com; www.designcurial.com

oficiální stránky studia shedKM: www.shedkm.co.uk

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *