Výlet do Ekvádoru – kontejner jako poznávací značka domu

Jižní Amerika se zdá být úrodnou půdou pro inovátorské myšlenky a netradiční moderní stavby. V článku představujeme dům, pro jehož konstrukci byly použity vyřazené lodní kontejnery. Stavba situovaná nedaleko ekvádorského hlavního města Quito, je na pomezí modulární výstavby a stavby in-situ. Dům mě však zaujal natolik, že mi přišlo líto se o něj nepodělit. Jedná se o zajímavý koncept, jak využít kontejnery ve své nejsurovější podobě.

kontejner - signifikantní prvek celé stavby

Architekt stavby, Daniel Moreno Flores, o sobě prohlašuje, že jeho návrhy vychází z přání, zkušeností a způsobu života zadavatele, ale také vnímá atmosféru celého místa, kde bude dům stát.

model domu - kontejner na prvním místě

půdorys domu - kontejnery tvoří nosnou část domu

Kontejner jako výchozí modul

Ve spolupráci se Sebastienem Calerem tak začali pro tento projekt uvažovat o oceli jako konstrukčním materiálu. Majitele domu totiž od mládí fascinují mechanická zařízení a to, jak fungují. Proto i svůj dům si představuje jako stroj, jehož funkce a konstrukce jsou přiznané a srozumitelné z každého pohledu a detailu. Dalším důvodem pro použití starých kontejnerů je ekologický aspekt. V současnosti se začíná objevovat problém, co s vyřazenými kontejnery, a jejich využití pro budovy se zdá být velmi vhodným řešením.

pro exteriér byl zvolen kontejner bez nátěru

Celý dům se skládá ze 7 šestimetrových a 1 dvanáctimetrového boxu. Přestože použité kontejnery jsou poškrábané, či mají na sobě důlky, rozhodl se architekt upravovat je pouze minimálně. Původní nátěr byl odstraněn a v exteriéru byla ponechána barva čistého kovu. Interiéry byly natřeny světlými barvami. Byly provedeny pouze nezbytné úpravy jako příprava pro rozvody elektřiny, osvětlení, klimatizaci, vyřezány otvory pro okna, dveře a vzájemné propojení jednotlivých segmentů.

detail konstrukce - spojení kontejner-ocelová táhla

detail konstrukce

Výstavba domu

Stavba domu probíhala ve čtyřech etapách. V první byly vylity „ostrůvky“ základových betonových desek. V druhé fázi proběhlo umístění a montáž kontejnerů na betonové plošiny pomocí jeřábu. Ve všech částech jsou kontejnery postaveny tak, že mírně přesahují mimo základ. Jednotlivé boxy tak tvoří „páteř“ domu a vymezují obytný prostor. Slouží také jako konstrukční podpora pro stavbu střechy.

stavba domu - usazené kontejnery

kontejnerový dům - pohled do otevřeného prostoru

Ve třetí fázi jsou jednotlivé kontejnery spojeny ocelovými táhly a ukotveny k betonu, čímž se zvýší tuhost konstrukce. V poslední fázi je dokončena střecha za použití ocelových a dřevěných nosníků a litého betonu. Dům nemá žádnou tepelnou izolaci, místní podnebí s průměrnými teplotami od 10 do 20 °C neklade na architekty nijak vysoké nároky…

jeden kontejner slouží jako pokoj dětí

Mezi obytným prostorem a okolní přírodou jsou jen minimální a nenápadné překážky (kovové rámy se sklem), člověk je tak přímo součástí okolní krajiny. Dům navíc nabízí úchvatný pohled na nedaleké hory.

prosklené stěny skýtají výhledy do okolí

interiér

pohled - napojený kontejner na ostatní konstrukce

Majitel jako milovník techniky jistě ocení tři technické perličky – ruční výtah do druhého patra, mechanicky ovladatelné sklopné žaluzie v ložnicích a poklop ukrývající vanu v koupelně.

jeden kontejner slouží jako koupelna

Vyřazený lodní kontejner tedy rozhodně nepatří do šrotu…

Zdroje:

www.digitaltrends.com

www.archdaily.com

Mohlo by Vás také zajímat

1 komentář: „Výlet do Ekvádoru – kontejner jako poznávací značka domu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *