Modulový Kiosk K67 a další design od Sašy J. Mächtiga

Až pojedete směrem do jihovýchodní Evropy, ano, mám na mysli Balkán, porozhlédněte se víc po různých pouličních stáncích, třeba se zmrzlinou. Možná se poštěstí a uvidíte legendární modulový Kiosk K67 z pera slovinského designera Sašy J. Mächtiga. K67 vznikl před 50 lety a výroba byla ukončena až v roce 1999. Uvádí se, že celkem bylo vyrobeno přes 7500 kusů. Úctyhodné číslo… Většina produkce zůstávala v „rodné“ Jugoslávii, ale kiosky se vozily i do Polska, Japonska, Nového Zélandu, Keni, Iráku, SSSR i do USA. Už asi nikdo nezjistí, kolik jich je v provozu dnes, stále jsou však funkční – v Kromberku, či v Ljublani ve Slovinsku, v Bosně a Hercegovině; v původním stavu nebo upravené.

modulový kiosk je ke spatření dodnes

Pocta designérovi

Maja Vardjan, kurátorka výstavy o díle Mächtiga v Ljublani říká: „Jeho postavení mezi architekturou a průmyslovým designem, ukotvení do každodenních rituálů moderního města společnosti, mu dává opravdovou nadčasovost, která na míle překonává jiné vizionářské koncepty 60. a 70. let.“

modulový kiosk lze libovolně rozšiřovat do sestav

modulový koisk v běžném provozu

Vznik návrhu

Samotný nápad na modulový kiosek vznikl tak trochu náhodou. Když Saša Mächtig pracoval na svém prvním individuálním projektu, průhledné polyesterové klenbě pro Ljublaňskou kavárnu, dozvěděl se o záměru města vybudovat typizované stánky. Z vlastní iniciativy tedy navrhl samotný kiosek včetně technického řešení výroby i plánu produkce. Senzací byla možnost libovolného rozšíření za současného zachování jednotného stylu za použití jednotlivých modulů.

modulový kiosk byl různě upravován

Mächtigovo prvotní schéma se skládalo z pěti nosných prvků a doplňkového vybavení – dva typy klenby, vnitřní vybavení jako regály, světla a žaluzií. Prototyp dokončil autor v roce 1969. Aby umocnil výsledný dojem, natřel ho zářivě červenou barvou. Již následující rok byl kiosek zveřejněn v časopise Design a kurátor výstavy MoMA v New Yorku trval na jeho zařazení do kolekce. Bohužel, zdržení při dopravě zhatilo plán na přepravu těžkého kiosku dovnitř přes okno. A tak kiosky nenašel jejich autor v galerii, ale na 53. ulici…

pouliční stánek se zeleninou - základem je modulový kiosek

modulový kiosek je možné libovolně umístit v podstatě kdekoliv

Vylepšení ve druhé generaci

Pokud by chtěli do muzea umístit objekt z druhé generace, mohli by jej už pronést skrze dveře. Mächtig totiž původní monolitickou jednotu rozdělil na podlahu, strop a boční stěny. Autor posléze upravoval modely podle pozdějšího způsobu využití. Designer totiž věděl, že aby systém zůstal komerčně životaschopný, je nutné jej neustále vylepšovat.

schéma pro modulový kiosek

další z možností využití modulu

modulový kiosek jako zázemí pro lyžaře

Celá sestava designových prvků

Mächtig rozšířil ideu dál na jiné objekty běžně se nacházející na veřejných prostorech. Odpadkové koše, telefonní budky, autobusové zastávky, informační panely. Kromě telefonních budek byly vyráběny všechny. Ovlivněný Christopherem Alexanderem a Kevinem Lynchem uvažoval, jak běžné věci každodenní potřeby formují lidské vnímání. “Obyčejný odpadkový koš je víc než prvek, který slouží k udržení čistoty města; Je to prostředek k utváření veřejného prostoru,” napsal Mächtig v roce 1977. „Dobře umístěný koš může uzavřít cestu, označit změnu směru, vymezit oblasti a další.”

legendární odpadkový koš "žába"

kontejner na sklo

telefonní budka od Sašy Machtiga

Nový Kiosk K67

Kiosk K67 je fenomén, který reagoval na tehdejší výzvu navrhnout dobře technicky i esteticky zařízení, které podpruje rozvoj veřejného prostoru. Jeho výroba zavedla technologické vylepšení a optimalizování procesu díky modularitě. Saša J. Mächtig působí jako emeritní profesor na univerzitě v Ljublani a je dodnes činnorodý. Jeho životním mottem je: „Je třeba naslouchat.“ Popularitu kiosku dokazuje i fakt, že od roku 2003 vyvíjí společnost Mächtig novou generaci kiosků a brzy začne s jejich testováním.

Saša Machtig a jeho modulový kiosek K67

Zdroje:

www.metropolismag.com    

www.mao.si

Mohlo by Vás také zajímat

1 komentář: „Modulový Kiosk K67 a další design od Sašy J. Mächtiga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *