DublDom – levné dřevostavby z modulu

Levné dřevostavby nemusí být ošklivé. Mohou být cool 🙂  Co je ovšem megacool jsou nápady ruských BIO Architects s duší celého týmu Ivanem Ovchinikovem. BIO Architekti se zaměřují na modulové domy s dřevěným trámovým skeletem. Jejich mottem je dostupná architektura nejvyšší kvality. Věří, že architektura má moc změnit prostředí i lidi a jejich domy jsou prostředkem změny. Ústředím projektem je tzv. DublDom. A hlavně DublDom má svou stopu i v České republice. V Olšinkách u Ústní nad Labem je totiž výrobní hala.

 levné dřevostavby - nejmenší modul od firmy Dubldom

Široká nabídka

V nabídce figuruje 10 typových modulárních domů o různých rozlohách ve dvou edicích. Nejmenší začíná na 26 m2, největší pak s plochou 130 m2. Jednotlivé domy firma nabízí v několika dispozičních řešeních. Uspokojí tak širokou škálu zákazníků, přičemž vychází z jednotného konceptu. Základem jsou dřevěné trámy a desky (rostlé, nelepené dřevo), staticky více namáhaná místa jsou vybavena ocelovými profilovými nosníky. Skladba stěny je navržena tak, aby splňovala energetické standardy a je difuzně otevřená.

pro levné dřevostavby není překážkou ani sníh

levné dřevostavby - interiér

Zákazník si může zvolit, zda chce dům v pasivním provedení. Vytápění je elektrické, připraven je i prostor pro instalaci komínu, jenž může být připojen k malým kamnům. Střešní krytina se běžně dodává kovová, je možné si ale zvolit dřevo, šindel, či kanadský šindel.

levné modulární dřevostavby lze postavit kdekoliv

levné dřevostavby lze usadit i u vody

Výstavba

Před samotnou instalací je nutné zhotovit základy. Doporučený je ocelový rošt na zemních vrutech, ale možné jsou i betonové patky, pásy, či desky. Dále je nutné připravit přípojky inženýrských sítí. Vnitřní instalace a vybavení jsou již připravené.

Pro přepravu se používá otevřený nákladní automobil s hydraulickou rukou. Je relativně malý a dostane se na většinu míst stejně jako klasické auto. Pokud není možné dojet přímo na místo instalace, je nezbytné zajistit jeřáb, který může s jednotlivými moduly manipulovat ve větší vzdálenosti.

levné dřevostavby - přeprava nákladním automobilem

levné dřevostavby - usazení modulu

levné dřevostavby - skládání modulů
levné dřevostavby - zasazení v krajině

levné dřevostavby zapadají do přírody

Realizace

Příkladem konkrétní realizace je dům, který byl postaven pro mladou rodinu na předměstí Moskvy u jezera Pirogovo. Rodina už před tím měla pozitivní zkušenosti s modulem o rozloze 40 m2, a proto se s důvěrou obrátila na DD s přáním domu většího. Protože pozemek vykazoval jistá specifika, návrh domu byl individualizován a stal se podkladem pro návrh druhé edice značky DublDom.

levné dřevostavby - realizace poblížk Moskvy

levné dřevostavby - pohled na hlavní fasádu domu

Dispozice domu respektuje okolní prostředí a především maximálně využívá pohled na přilehlé jezero. Technické zázemí a příslušenství je pak umístěno podél zadní části domu.

levné dřevostavby - detail napojení terasy

Skelet konstrukce tvoří ocelové profilové nosníky v kombinaci s dřevěnými trámy. Izolace je od firmy KNAUF. V interiéru je použito borovicové dřevo natřené bílou či tmavou barvou pracující opticky se zvětšením prostoru. Fasáda je obložená dřevěnými „recyklovanými“ deskami. Jednotlivé části domu byly sestaveny v domovské továrně v Kazani a dopraveny na místo společně s vnitřním vybavením. Na místě tak stačilo připravit přípojky vody, elektřiny a odpadu a za 10 dní byl dům připravený k nastěhování.

levné dřevostavby - dřevo se hojně využívá i v interiéru

levné dřevostavby - interiér

levné dřevostavby - interiér

Opravdu levné dřevostavby

Nejmenší domek se skládá ze dvou základních modulů. Na užitné ploše o velikosti 26m2 se nachází obývací pokoj, ložnice a koupelna. Je vhodný pro rekreační i trvalé bydlení a jeho cena startuje na 670 000,- Kč.

Nejoblíbenějším modelem je pak dům, který se skládá ze 3 modulů a jeho plocha je 40 čtverečních metrů. Firma nabízí několik dispozičních řešení, s jednou či dvěma ložnicemi, předsíní, nebo naopak velkým obytným prostorem. Tento model ideální pro mladou rodinu, která se časem rozroste a rozhodne se připojit další modul a rozšířit jej až na 4+kk. Cena tohoto domu je cca 900 000,- Kč. Průměrná cena za m2 zděného domu je 30 000 Kč, tudíž stavba o stejné obytné ploše vychází zhruba na 1 200 000,- Kč.

K Dubldomu je možné přikoupit nábytek, či jiné doplňky v jednotném stylu staveb, nebo například samostatnou saunu. Mně se tedy Dubldom velice líbí, co vám?

Zdroje:

www.dubldom.ru

www.archdaily.com

Mohlo by Vás také zajímat

Shrnutí
Datum
Název
DublDom - levná modulová dřevostavba
Hodnocení autora
51star1star1star1star1star

3 komentáře: „DublDom – levné dřevostavby z modulu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *