Kontejnerový dům pro milovníky přírody

V zahraničí jsou koncepty postavené na využití vyřazených lodních kontejnerů rozšířené a oblíbené. Opravdovou líhní nápadů jsou země Severní i Jižní Ameriky. Zejména v tropických oblastech, kde je stálá teplota v průběhu celého roku, není třeba řešit zateplení objektu. Odpadají tak náklady s izolací spojené. Navíc architekt tak může dát vyniknout samotnému kovu. Kontejner se tak stává nástrojem pro vytvoření designového bydlení i s nižším rozpočtem.

Slunečná Kostarika

Gabriela s Marcem toužili po klidném, malém domku, nedaleko od hlavního města Kostariky. Protože milují přírodu a zejména koně, velmi záleželo na umístění domu. V zadání pro architekta ale také nechyběla potřeba komfortního bydlení, neobyčejné výhledy z oken, včetně východu a západu slunce. Dalším, a to velice významným kritériem, byla cena nemovitosti. Partneři nechtěli prožít zbytek života zadlužení kvůli bydlení. Architekt Benjamin Garcia Saxe zvolil jako základní jednotku domu přepravní kontejner. 

kontejnerový dům a jeho majitelé

kontejnerový dům vznikl spojením 2 bloků

kontejnerový dům nepotřebuje betonový základ

Dispozice

Dům je sestaven ze dvou čtyřicetistopých (12,2 m) kontejnerů, které nejsou přistaveny těsně k sobě, ale je mezi nimi zvýšený prostor. Celková rozloha domu je tak 93 m2. Stavba byla realizována částečně svépomocí, což znamenalo další úsporu celkových nákladů na stavbu.

přeprava bloku pro kontejnerový dům

instalace bloku pro kontejnerový dům

myšlenkový koncept pro kontejnerový dům

výsledná dispozice pro kontejnerový dům

kontejnerový dům v axonometrii

Chodba mezi kontejnery neslouží jen pro rozšíření obytné plochy, ale má i svou opodstatněnou technickou funkci. Slouží totiž jako klimatizační kanál a je velmi efektivní! Ani v největších vedrech není třeba pouštět klimatizaci (která však nainstalovaná je, pro jistotu…). Zabudovaná bazilikální okna vpouštějí více světla a opticky zvětšují plochu celého domu. Světlo proniká opravdu do všech koutů a dům působí velmi vzdušným dojmem. Střecha zvýšeného segmentu je sestavená z plechů, odřezaných z čelních ploch kontejnerů.

kontejnerový dům je velmi světlý a vzdušný

řešení větrání pro kontejnerový dům

řešení větrání pro kontejnerový dům

schéma větrání pro kontejnerový dům

Architekt Benjamin Garcia Saxe dokázal tímto přístupem ušetřit zadavatelům nemalé finanční prostředky, aniž by utrpěla funkčnost nebo estetická stránka stavby. Celková cena stavby byla 40 000 USD, v přepočtu cca 1 milion korun. V místních poměrech je to cena nižší, než je za bydlení poskytované pro sociálně slabé…

kontejnerový dům - interiér

kontejnerový dům - interiér

Kontejnerový dům – řešení sociálního bydlení

Výše popsaný návrh se setkal s velkým zájmem a může být základem pro řešení problematiky jednak ekologické likvidace vyřazených přepravních kontejnerů, ale také může přispívat k řešení situace bydlení v rozvojových zemích a stát se dostupnou alternativou sociálního bydlení.

kontejnerový dům jako sociální bydlení

Zdroje:

www.archdaily.com

www.benjamingarciasaxe.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *