Minihouse – modulová dřevostavba nejen pro rekreační bydlení

Myšlenka vybudovat jednoduché rekreační bydlení se v hlavě švédského architekta a designéra, Jonase Wagela, rodila již před 10 lety. Klíčovými požadavky byla snadná kompletace a dodávka (doručení v plochých balících). S ohledem na tehdy platné švédské předpisy chtěl autor co nejvíce omezit byrokracii a “papírování”. Dalším cílem bylo vytvořit marketingově zajímavý produkt, který nemá na trhu obdoby. Inspirací mu byl automobilový průmysl. A tak vznikla modulová dřevostavba Minihouse. Prototyp rekreačního bydlení rozloze 15 m2 určený i do drsných severských zim.

modulová dřevostavba

Jednoduchý, přesto zcela funkční

Jednoduchý, severský styl, čisté linie. Domu dominuje dřevo – podlahy, vnitřní stěny a další designové prvky. Volitelný je tvar střechy – je na zákazníkovi, zda zvolí plochou či sedlovou. Nechybí také venkovní terasa s pergolou o podobné výměře jako obytná plocha.

návrh interiéru modulové dřevostavby

detail pergoly - modulová dřevostavba

modulová dřevostavba - návrh

Součástí domu je kuchyňská linka a koupelnový modul, dispoziční řešení je do jisté míry volitelné. Pro vytápění slouží kamna, která mohou být doplněna o solární panely. Konstrukce se skládá se sendvičových panelů – dřevěných desek a vnitřní izolace, kterou je extrudovaný polystyren. Interiér je možné ponechat dřevěný, nebo dále upravit omítkou. Střecha je pokryta bitumenovým izolačním nátěrem, aby odolávala jak letním, tak zimním drsným podmínkám. Pro základní model je venkovní fasáda netřena černou barvou, která tvoří zajímavý kontrast s přirozenou barvou dřeva použitého na pergolu a terasu.

modulová dřevostavba - půdorys

 

Pro stavbu domu je nutné pouze připravit základovou betonovou desku a nachystat přípojky. Samotnou instalaci zvládnou dva lidé již během dvou dní.

modulová dřevostavba - konstrukce

Minihouse 2.0

Protože koncept Minihouse zaujal, spojil se Jonas Wagel s firmou Sommarnöjen, která je známá na poli ekologických rekreačních domů. Výsledkem je Minihouse 2.0, který se neomezuje na jednu velikost. Základem zůstávájí patnáctimetrové moduly, jež lze skládat až do velikosti domu 90 m2. Je také možné modul přistavovat průběžně podle potřeby zákazníka. Prvními představenými modely jsou dvě jednotky – dlouhá a široká a nabízí i variantu s bílou fasádou. http://www.jwda.se/pdf/minihouse-wide-prospect.pdf http://www.jwda.se/pdf/minihouse-long-prospect.pdf

modulová dřevostavba - rozšíření

Minihouse je nyní plně v režii Sommarnöjenu, a jak se zdá, projektům Minihouse nevěnuje mnoho pozornosti. Škoda…

 

Design

Jonas Wagel se v současnosti zaměřuje spíše na design. Navrhuje nábytek, osvětlení i věci běžné denní potřeby.

designová zrcadla od Jonase Wagela

 Zdroje:

Stránky autora: jwda.se

Firma Sommarnöjen: www.sommarnojen.se

www.dezeen.com

Mohlo by Vás také zajímat

1 komentář: „Minihouse – modulová dřevostavba nejen pro rekreační bydlení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *