Treehouse: modulová dřevostavba z jihu Evropy

Portugalská stavební firma Jular se zabývá dřevem od svého založení. Za 40 let svého působení na trhu si získala dobré jméno a jejich projekt „Treehouse“ sklízí úspěchy i na poli mezinárodním. Při stavbě Treehouse vzniká jen 2 % odpadu a jeho konstrukce je především z certifikovaných materiálů na bázi dřeva – Kerto® , Thermowood® , Finnjoist® , OSB. A proč zrovna název Treehouse? Autoři se inspirovali stromem, tak, jak vyrůstají nové větve a strom se zvětšuje, může se zvětšovat i váš dům a prostředkem k tomu je modul.

modul jako základní prvek domu

Základní modul 22 m2

Základním stavebním blokem je modul o velikosti 22 m2. Moduly jsou plně vyráběny závodně, odpadají tedy problémy s nestabilitou počasí během výstavby a různou kvalitou. Pro konstrukční i nekonstrukční prvky jsou použity materiály špičkové kvality. Hlavním konstrukčním materiálem je tzv. Kerto. Na rotační pile se odřezávají 3 mm tenké pláty dýhy, které se spojují lepidlem v nekonečný pás a který se stabilizuje lisováním za tepla. Pás se dělí na trámy, prkna, nebo panely dle požadavků zákazníka. Výsledkem je mimořádně stabilní, pevný a odolný konstrukční materiál, který zcela eliminuje nevýhody rostlého dřeva. Více informací naleznete zde:

materiál kerto

Pro izolační zateplovací vrstvu používá firma Jular desky z dřevěných vláken Steico. Systém doplňují difuzní folie Tyvek a odvětrávaná fasáda Thermowood. Dřevo Thermowood je tepelně upravené dřevo severské borovice tak, aby mělo lepší rozměrovou stabilitu. Dochází ke snížení absorpce vlhkosti. I při vystavení ve vlhkém prostředí nedochází k bobtnání a při dalším případném vysychání se dřevo nerozvlákňuje. Také je eliminováno praskání, kroucení, prohnutí či jiná deformace materiálu.

thermowood

Moduly je možné libovolně spojovat, horizontálně i vertikálně, a reagovat tak na aktuální potřeby jejich obyvatel. Firma Jular nabízí několik typů domů dle jejich velikosti.

Treehouse RIGA

Nejmenšími prototypy jsou Treehouse Riga T1+1 a T2+1, který se skládá ze dvou, resp. tří modulů. Vzájemné odsazení modulů nechává prostor pro velkorysé terasy ze dvou stran domu. Je také čistě na zákazníkovi, jaké a jak velké si vybere okenní otvory a prostory pro dveře.

modul pro treehouse riga

treehouse riga půdorysy

treehouse riga exteriér

V jednom modulu je umístěna společenská část – obývací prostor s kuchyňským koutem. Ve druhém modulu se nachází ložnice a hygienické zázemí. Přidáním dalšího modulu již získáme 66metrový dům s ložnicí a koupelnou navíc.

treehouse riga interiér

treehouse riga interiér

treehouse riga interiér

treehouse riga interiér

treehouse riga interiér

http://www.jular.pt/en

Treehouse

V nabídce Jularu figurují i větší domy složené z 6, 8 a 10 modulů, které nabízí komfort a plné vybavení i pro toho nejnáročnějšího obyvatele.

treehouse vícemodulové domy

treehouse vícemodulové domy

treehouse vícemodulové domy

treehouse vícemodulové domy

 treehouse vícemodulové domy půdorysy

Treehouse Spot kit

Novinkou je jednomodulový rekreační domek o rozloze 20 m2. Celý dům je dodávaný v plochém balení a jeho složení je velmi rychlé. Díky rozměrům je možné jej dopravit téměř kamkoliv na světě. Podobné řešení od švédského architekta Jonase Wagela jsme popsali zde.

   treehouse kit

treehouse spot kit

Firma Jular se zabývá nejenom stavbami domů, ale dodává samostatně dřevěné podlahy, dveře, venkovní fasády i vnitřní dřevěné obklady. Škoda jen, že na svých stránkách nemá alespoň orientační ceny nabízených domů.

Zdroje:

www.jular.pt

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *