Ecoshelta – moderní ekologické domy od protinožců

Ekologické domy Ecoshelta vznikly v průběhu několika desítek let jako odpověď na požadavek jednoduché výstavby i v těch nejodlehlejších koutech Austrálie. Jeho autorem je australský architekt Stephan Sainsbury. V průběhu času se systém vyvíjel od Japonskem inspirovaných dřevěných skeletů přes ocelové konstrukce, panelové konstrukce až vykrystalizoval do dnešní podoby. Lehká hliníková nosná konstrukce doplněná o SIP panely pro stěny, střechu i podlahy.

Důraz na životní prostředí

„Pokud při realizaci stavby můžeme snížit spotřebu zdrojů, nejenže to snižuje negativní dopad naší kultury, ale můžeme také inspirovat a vytvářet pocit odpovědnosti i v jiných oblastech. Ekologicky citlivé budovy se stanou symbolem vyspělejší a ekologičtější kultury.“

ekologické domy Ecoshelta

Při návrhu celého konceptu byl kladen důraz i na vliv na životní prostředí. Možná si říkáte, ekologické domy z hliníku…? Nicméně Sainsburyho 20letá studie zjistila, že hliník je vysoce trvanlivý, odolný výrobek, který lze opakovaně recyklovat s minimálním dopadem na životní prostředí.. Je také pětkrát silnější než ocel a o polovinu lehčí, tudíž dochází k nižší spotřebě. Ale nejen suroviny prošly intenzivním zkoumáním. Každý krok v procesu návrhu byl proveden pomocí vypočítaného vyhodnocení potenciálního dopadu na životní prostředí. Patří sem důkladné prozkoumání důlních a výrobních procesů, dopravy a logistiky s ohledem na to, kde je výrobek vyráběn, jak daleko musí cestovat a zda bude znečišťovat vnitřní nebo vnější prostředí.

ekologické domy Ecoshelta

Jde to i svépomocí

Systém byl navržen a navržen tak, aby vyhovoval všem požadavkům Austrálie na stavební předpisy a příslušné australské normy. Systém může být používán po celém kontinentu od alpského jihu až po cyklóny tropického severu. Moduly jsou libovolně rozšiřitelné, robustní a mají dlouhou životnost. Vysoká flexibilita půdorysu umožňuje libovolně zvolit dispozici, umístění oken i dveří. Dům je obvykle sestaveny týmem z Ecoshelty nebo pod dohledem supervizora. Pro ty, kteří mají silný smysl pro odhodlání, může být dům zajímavým DIY (svépomocí) projektem. Podle velikosti trvá stavba jeden až pět dní, pokud pracují alespoň čtyři lidé. Toto je možní i díky inovativnímu jednošroubovému spojovacímu systému. Průměrný základní modul obsahuje zhruba 3000 šroubů. Je to vlastně taková větší Ikea skládačka 🙂

ekologické domy Ecoshelta

Libovolná velikost – je jen na vás, jakou si vyberete

V portfoliu Ecoshelta je více různých velkostí domů. Nejmenšími jednotkami jsou tzv. e-kabina a t-kabina. E-kabina s rozměry 4,8×4,8 m slouží hlavně jako rekreační objekt. T-kabina je menší (3,6×3,6), nicméně je dimenzovaná tak, aby odolala cyklonu o stupni síly 5, zemětřesení i přílivové vlně. Hodí se tak i do nejextrémnějších klimatických podmínek.

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

Základní e-kabinu lze rozšířit o 1,1 m, firma tuto variantu nazývá Studio a nabízí ji jako vhodnou alternativu pro kancelář, ateliér či pro ekoturistiku.

ekologické domy Ecoshelta

Spojením dvou kabin už získáváme dům s plnohodnotnou ložnicí, obývacím pokojem a koupelnou. Také tuto verzi lze rozšířit o 6 m2 a získat tak další prostor pro spaní.

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

Výhodou celého systému je, že lze spojovat naprosto libovolné množství modulů v libovolné konfiguraci. Součástí celkového návrhu je pečlivý návrh osvětlení, proudění vzduchu, přirozené větrání, pasivní a aktivní solární konstrukce, které lze použít pro vytápění, chlazení, ventilátory, osvětlení a napájení budovy. Vše může být zvoleno: různé tvary střechy, různé dispoziční řešení, obložení, okna, dveře, včetně výběru detailů v koupelně a kuchyni.

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

Základní model stojí přibližně 25 000 USD (575 000 Kč), většina kupujících se pohybuje v rozmezí 885 000 – 1 250 000 Kč.

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

ekologické domy Ecoshelta

Realizace Ecoshelta se množí jako houby po dešti. Domy stojí po celé Austrálii, v Tasmánii, na ostrově Vanuatu. Nejdále zatím putoval do Hong Kongu jako Zahradní pavilon. Architekt Sainsbury pokračuje ve vývoji. Je oddaný myšlence udržitelnosti a zkoumání špičkových technologií s cílem minimalizovat dopad na životní prostředí. 

Zdroje:

www.ecoshelta.com

www.treehugger.com

www.newatlas.com

Mohlo by Vás také zajímat

1 komentář: „Ecoshelta – moderní ekologické domy od protinožců

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *