To nejlepší z britských ostrovů

Britský královský institut architektů (RIBA) zveřejnil 20 finalistů každoročního klání o „Dům roku“ Spojeného království. Seznam zahrnuje luxusní rezidence, ekologické bydlení, plážový dům na chůdách a jiné skvosty architektury. Všechny nominované stavby si můžete prohlédnout zde. Do článku jsem vybrala 4 návrhy, které mě nejvíce zaujaly. Ať už pro svůj vzhled, propracovanost, nebo prostředí, ve kterém se nacházejí. Nejedná se ryze o modulové prefabrikované stavby, nicméně je škoda se o ně nepodělit. Konečného vítěze RIBA vyhlásí ve druhé polovině tohoto roku.

Chaloupka na muří nožce

Obnovené bažiny na pobřeží Essexu daly vzniknout několika netradičním budovám. Jednou z nich je “Redshank” z pera studia Lisa Shell Architects a Marcuse Taylora. Zadavatelé stavby, umělecký pár, si přáli plážový dům ve stylu dřevěných plážových chatek ze 20. let minulého století. Vznikl malý dům, který dává svým majitelům pocit soukromí, klidu a vzdálenosti od civilizace. Autorům se povedlo poprat se se všemi výzvami a překážkami náročného terénu zdánlivě bez námahy. Je to potěšení vidět tento výjimečný dům na naprosto výjimečném místě, který nijak neruší okolní ekosystém. 

redshank pohled

redshank

Ocelová konstrukce dává domu základní tvar a drží ho ve vzduchu. “Muří nožky” ukrývají veškeré servisní vedení – přípojky vody, odpady i elektřinu. Díky tomu je i pod domem možné obnovit terén a dům se opravdu vznáší nad vodou. Autoři také zohlednili pohyb vody a možné povodně, kdy hladina vystoupá až o metr. Pozinkované ocelové schodiště musí být odolné i proti působení agresivní vody a tvoří přístupový koridor k domu.

redshank

redshank

Druhým konstrukčním, a zároveň výplňovým materiálem jsou CLT panely. V interiéru jsou povrchy desek přiznané a dotváří celkový vzhled. Venkovní izolační vrstva je netradičně z korku. Korek je stabilní, odolný, prodyšný, zároveň nepropustný pro vodu. Panely vznikají z odpadu po zpracování kůry pro vinařství v Portugalsku. Korek pokrývá stěny, střechu i spodní stranu domu a má evokovat dům jako plovoucí předmět. Jednolitost narušují horizontální obklady z dubu. Z dubového dřeva jsou také vyrobená sedadla zabudovaná na balkoně. Na balkon vedou úzké skryté dveře z obývací místnosti, které slouží k podávání občerstvení.

redshank

Dispozičně se dům skládá ze tří místností a to z ložnice, obývacího pokoje a koupelny. Okna jsou umístěna podle pohledu, který nabízí. Z největšího okna lze dohlédnout na Maunsellskou pevnost a větrné elektrárny. Z kuchyňského koutu vidí obyvatelé na přístupovou cestu k domu. Vytápění oblouží malá kamna na dřevo.

redshank 

Dům v korunách stromů – Treehouse

Jako byste se přenesli do jiného světa. Stačí vstoupit na závěsný most a pohlédnout na dům před vámi. V oblasti Dorsetshirských lesů vznikl velmi ambiciózní projekt, na kterém se podíleli výrobci nábytku, truhláři i samotný klient a jeho rodina. Hlavními architekty byl Guy Mallinson (www.mallinson.co.uk) a Keith Brownlie (www.beandm.co). Využívali tradiční postupy pro práci se dřevem. Z materiálů je použita jedle douglaska, cedr, kaštan a dub.

treehouse

treehouse

treehouse

treehouse

Nosnou konstrukci tvoří vnitřní rotunda, ze které vybíhají do osmi směrů výklenky pro kuchyňský kout, ložnice, koupelnu, toaletu. Použitím různých typů obložení fasády se opticky zvětšuje velikost a členitost domu. Autorům se podařilo vyvolat dojem malé pevnůstky, bunkru v korunách stromů, o kterém sní děti a nejeden dospělý.

treehouse

treehouse

V interiéru se kombinují tradiční omítky s různým dřevěným obložením, polínky i palubkami. Na střeše je v samostatné kukani umístěna sauna. Budova je určena pro rekreační bydlení, využívá všechny možnosti k experimentování a překračuje konvenční přístupy. Díky atraktivní lokalitě a netradičnímu pojetí je již nyní plně rezervována po celou první sezónu.

   treehouse

treehouse

treehouse

 treehouse

treehouse

Skrytý dům od Coffey Architects

Na místě bývalého příbytku správce diagnostického ústavu v londýnské oblasti Clerkenwell se nachází jednopodlažní objekt. Jeho autoři se museli poprat s minipozemkem a s okolní historickou zástavbou. Budova má okna pouze ze severozápadní a severovýchodní strany, proto muselo být vyřešené dostatečné osvětlení střešními zkosenými okny.

hidden house

hidden house

   hidden house

Fasádu tvoří cihelný obklad, který odpovídá stylem okolním budovám. V interiéru vévodí jednoduché, čisté linie, světlé barvy a leštěná betonová podlaha. Nábytek je vyrobený na míru ze stejnými dezénem jako obložení stěn. Vestavěné skřáně ještě umocňují jednoduchost interiéru. Vytápění je realizováno jako podlahové i kvůli úspoře prostoru v místnostech. 

hidden house

hidden house

hidden house

hidden house

Pastýřská chata

Rekreační budova vznikla rekonstrukcí původní pastýřské chaty. Majitelé chěli zachovat původní ráz stavby, a tak architekti (Barnett Architects) ponechali kamenné zdi pro autentičnost celé stavby. Ve staré budově se nachází ložnice s příslušenstvím, nově přistavěná část je obývacím pokojem. Nové červené plechové střechy kopírují stylem střechy skotské vysočiny, kde je tento dům umístěn.

fernaig cottage

fernaig cottage

fernaig cottage

fernaig cottage

fernaig cottage

Zdroje:

www.architecture.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *