COO(L)DO – modulární, designový, ekologický dům

Mark Dare Schmiedel je všestranný muž. Pracovní kariéru začínal jako realitní makléř a posléze přesedlal do oblasti médií. Ve světě televize získal renomé a to byl jen krůček, aby založil firmu pohybující se v oblasti marketingu, IT technologií a komunikace. Když si Mark Schmiedel pořídil dům v berlínské čtvrti Rummelsburg, která leži u řeky Sprévy a vyznačuje se romantickou krajinou, začal vymýšlet koncept jednoduchého mobilního bydlení. Klidné prostředí, líně tekoucí řeka a ostrůvky rozeseté po okolí stály za zrodem tohoto projektu. Mark se cítil dobře kladl si otázku, proč by si takový dům nemohl pořídit každý? Před šesti lety vznikl nápad na ekologický dům Coodo. Schmiedel nezůstal u vizí a začal plán realizovat. Založil firmu LTG Lofts to go GmbH and Co. KG a v říjnu 2012 představil první prototypy Coodo 18 a Coodo 64. Pro letošní rok firma představila nové modely a rozšířila tak portfolio na celkem 11 velikostí pro různé účely. coodo 64 exteriér

„Chceme jít příkladem společnosti. Dokážeme, že vysoké ekologické standardy mohou jít ruku v ruce s vysokými požadavky na design a kvalitu bez ztráty pohodlí. Udržitelnost a inovace je naším krédem.“ říká zakladatel firmy Mark Schmiedel.

Co je vlastně Coodo?

Coodo je funkční, flexibilní, mobilní dům v moderním designu. Lze jej umístit a užívat téměř kdekoliv a kdykoliv. Ať už jako stálý, nebo rekreační objekt, nebo jako místo pro vaši kancelář. Díky modularitě lze libovolně jednotlivé prvky přidávat i odebírat. Coodo je nevržený tak, aby jeden celý modul byl přepravitelný kamionem už ve finální podobě. Na místě určení pak stačí jeřábem modul umístit na připravenou plochu. V případě skládání více modulů je časová náročnost závislá na složitosti sestavy. Složení však netrvá více než několik hodin.

coodo 64 exteriér

coodo

Založení stavby

Příprava pozemku závisí na jeho druhu. Asfalt, beton, nebo přírodní zpevněný povrch nevyžadují další úpravy. U měkčích či méně stabilní povrchů je nutné použít základové pasy, patky, nebo piloty. Pokud je k dispozici běžné napojení na sítě, stačí připravit a zapojit přípojky. Coodo je navržené tak, aby modul(y) byly převozitelné kamionem. K instalaci je třeba použít jeřáb s minimální nosností 60 t. Bydlet můžete prakticky okamžitě…  coodo přeprava na místo určení

coodo uložení jeřábem

coodo uložení jeřábem

coodo uložení jeřábem

Samoobslužná jednotka – ani na poušti není problém

Novinkou pro letošní rok je tzv. samoobslužná jednotka (SSU). Pokud totiž není možné připojit dům do stávajících instalačních sítí, slouží právě pro přívod vody a odvod odpadů včetně speciálního boxu na organický odpad. Elektřina je zajištěna solárními panely a malými větrnými turbínami. Ideální řešení pro odlehlá místa.

Téměř všechna elektrická zařízení jsou připojena k bezdrátovému inteligentnímu systému a mohou být provozována prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Ve výbavě domu tak nechybí kamera, pohybový senzor, senzor pro snímání teploty, senzor otevřených dveří a oken či detektor kouře.

Vytápění je řešeno multifunkčním tepelným čerpadlem, které zajišťuje vytápění, chlazení, kontrolu vlhkosti a ohřev teplé vody.

Podle informací výrobce je tloušťka stěny 25 cm. Pro stavbu se používají ekologicky kompatibilní, hypoalergenní, neznečišťující, většinou přírodní materiály. Výrobce udává hodnotu tepelného odporu vyšší než 4,5 m2K.W-1 (součinitel prostupu tepla méně než 0,2 W.m-2.K-1), což odpovídá pasivnímu domu.

S nábytkem i bez

Vnitřní vybavení je vždy diskutováno se zákazníkem a je pouze na něm, do jaké míry bude dům vybaven či vůbec zařízen. Firma nabízí i tzv. plain model (bez příček a instalací) a basic řešení (pouze malá koupelna).

coodo plain

 coodo plain

coodo basic

Modely

První dva představené mode(u)ly jsou Coodo 18 a Coodo 64.  Coodo 18 je jednoduchý jednomodulový prostor. Obsahuje obytnou místnost a koupelnu s toaletou. Ideální pro chatu.

coodo 18 interiér

coodo 18 interiér

coodo 18 interiér

coodo 18 půdorys

64metrový dům může plnohodnotně sloužit pro trvalé bydlení. Najdete v něm obytný prostor s kuchyňským koutem, ložnici a koupelnu. Model je možné dodat i bez pergoly.

coodo 64 exteriér

coodo 64 interiér

coodo 64 půdorys

Pozitivní ohlasy a entuziasmus zakladatele firmy umožnily rozšíření portfolia o další velikosti, k základním modulům tak přibyly Coodo 9, 15, 24, 36, 64 up a 96. Mimoto vznikl Watercoodo, The icon a Eventcoodo. Všechny modely jsou dostupné v bílé a šedé barvě. Nejmenší model, Coodo 9 nabízí firma v 6 variantách, jako veletržní stánek, kancelář, saunu, minichatku, prostor pro jednání a jako kiosek. Poslední jmenovaný nezapře inspiraci slavným Kioskem 67 od slovinského designéra Saši J. Machtiga.

ticketcoodo

sleepingcoodo

watercoodo

watercoodo

eventcoodo

eventcoodo

Realizace

Coodo 64 stojí v německém Bielefeldu a na video z jeho stavby se můžete podívat zde.

coodo 64 exteriér

coodo 64 interiér

coodo 64 interiér

coodo 64 interiér

coodo 64 interiér

coodo 64 interiér

coodo 64 interiér

coodo 64 interiér

Dalším příkladem povedené realizace je Coodo 24 v italském Miláně. Slouží jako kancelář a showroom.

coodo v Itálii

coodo v Itálii

Dodací lhůta činí přibližně 12 týdnů od objednání a složení zálohy. Co se týče ceny, liší se, samozřejmě, podle země, do které je dům dovážen. Orientační cena pro německý trh pro Coodo 18 je 1,5 milionu Kč pro plně vybavenou verzi.

Zdroje:

www.coodo.com

www.inhabitat.com

www.jebiga.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *