URBAN RIGGER, aneb studentské koleje jinak

Nedostatek ubytovacích kapacit pro studenty trápí většinu vysokých škol. Poptávka výrazně převyšuje nabídku obzvlášť v atraktivních univerzitních městech. Dostat místo na kolejích bylo za dob mých studií téměř privilegium, takže spousta lidí řešila a doteď řeší bydlení formou tzv. privátů. Na druhou stranu, ceny za koleje prudce narostly a mnohdy se vám vyplatí bydlet v podnájmu než na koleji. No a že by bydlení na koleji byl nějaký luxus se říct také nedá.

typický pokoj na českých kolejích

Problém se studentským bydlením vyvstává po celé Evropě a v dnešním článku vám představím, jak se s touto situací vyrovnali v Dánsku. Malá severská země je známá svou otevřeností a odvahou realizovat inovátorské projekty. Známý dánský architekt Bjarke Ingels ve spolupráci s podnikatelem Kimem Loudrupem vdechli život projektu Urban Rigger. Revoluční systém bydlení na vodě, který umožní využít tisíce kilometrů přístavů, kanálů a řek a poslouží jako snadno dostupné a levné studentské bydlení a navíc se jedná o nízkoenergetický dům. Loudrup si totiž uvědomil, že většina univerzitních měst je situována u vodních toků či moří.

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

Co je to Urban Rigger

Urban rigger je obytná jednotka (680 m2) skládající se z 9 kontejnerů, přičemž vznikne 12 samostatných jednotek, každá o rozloze 23 – 27 m2. Každá obytná buňka má ložnici, kuchyňku a koupelnu s toaletou. Kontejnery jsou sestaveny na půdoryse trojúhelníku a tak uprostřed zbývá místo pro zelený dvůr. Nechybí také molo, koupací plošina, terasa pro grilování a společná střešní terasa. V suterénu pod hladinou moře se pak nachází 12 skladovacích prostor, technická místnost a prádelna. Stavba je založena na betonovém pontonu. Jednotky lze libovolně spojovat do bloků, čímž vzniká celé nové městečko na vodě.

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

Základem je kontejner

Při rozhodování, jaký materiál si vybrat, zvítězil jednoznačně lodní dopravní kontejner. Díky typizovaným rozměrům a snadné dostupnosti prakticky všude na zemi je také velmi levný (v České republice jej lze sehnat již od cca 30 000 Kč). Projekt Urban Rigger se také vyznačuje důrazem na ekologii a udržitelnost, samotný dům je nízkoenergetický.

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

Pro izolaci nejsou použity tradiční materiály (PUR pěna, minerální vata), ale nový typ izolace, tzv. folie Aluthermo, která se skládá z vrstev aerogelu a hliníku. Aerogel má podstatně nižší součinitel tepelné vodivosti, dosahuje hodnot 0,015 – 0,020 W.m-1.K-1 (polystyren má 0,035 W.m-1.K-1). Jedná se o velmi porézní a lehký materiál vyráběný odstraněním kapalné částí gelu. Tím obsahuje více než 95 % vzduchu a jeho objemová hmotnost je cca 3 kg.m-3. Tloušťka folií Aluthermo se pohybuje podle účelu od 1 do 4 cm. (www.aluthermo.com)

folie Aluthermo

Nízkoenergetický dům

Jednotky UR získávají energii z přírodních zdrojů. Fotovoltaická elektrárna Q CELLS od korejské společnosti Hanwha obsahuje nejmodernější technologická řešení tak, aby se co nejvíce využila solární energie a snížila se spotřeba elektřiny ze spalování fosilních paliv. Výkon jednotky je 7,5 kWh a zahrnuje dvojité dobíjecí baterie s kapacitou 3,5 kW.

Vzhledem k tomu, že URBAN RIGGER je plovoucí obydlí, bylo přirozené využívat okolní vodu jako bezplatný a čistý zdroj tepla. V letních měsících ohřívá tepelné čerpadlo Danfoss užitkovou vodu na 40 – 55 °C, zatímco v zimě až na 70 °C a voda je také využita pro podlahové vytápění. Výrobce uvádí energetickou bilanci, kdy z 1 kWh elektrické energie je pomocí čerpadla získáno 17,5 kWh. Celý systém tak generuje až o 80 % méně emisí CO2 než při vytápění zemním plynem.

V současnosti Ingels plánuje stavbu 24 jednotek Urban Rigger ve Švédsku a doufá, že o projekt bude zájem i v jiných pobřežních městech. Stávající modelový dům slouží k reklamním účelům, nicméně na podzim tohoto roku začne plnit svůj hlavní účel – studentské bydlení. Měsíční nájemné bude 600 USD, což je cca 13 400 Kč.

urban rigger - nízkoenergetický dům

urban rigger - nízkoenergetický dům

Zdroje:

www.urbanrigger.com

www.archdaily.com

www.inhabitat.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *