VIPP Shelter – prefabrikovaný dům s otazníkem

Když v roce 1939 požádala jistá Marie Nielsen svého manžela, aby jí do kadeřnického salonu vyrobil odpadkový koš, zajisté netušila, že položila základ dnes světoznámé designerské firmě. Manžel Marie, Holger Nielsen, se svého úkolu zhostil bravurně. Vymyslel a posléze vyrobil jednoduchý ocelový koš s pedálem. Původně byl tento produkt určen pouze pro Mariino kadeřnictví a Nielsen nepočítal s jeho dalším prodejem. Převážné ženské zákaznice si však i tak obyčejné věci všímaly a projevily zájem o praktický odpaďák pro své manžele, pracující jako lékaři, či zubaři. Během následujících let se tak koš stal běžným inventářem dánských ordinací a nemocnic a Holger Nielesen se výrobě odpadkových košů začal věnovat naplno. Vznikla firma VIPP. Postupem času se portfolio společnosti rozrostlo o předměty denní potřeby a firma se stala uznávanou designerskou stálicí na celosvětovém trhu.

vipp odpadkový koš

lampa vipp

Od odpadkového koše po prefabrikovaný dům

Současný CEO společnosti a vnuk Holgera Nielsena, Kasper Egelund, pokračuje v rodinné tradici. Rušný Manhattan mu pomohl vnuknout myšlenku na klidné bydlení v souladu s přírodou. Místo, kde si můžete odpočinout od městského chaosu a dobít baterky. A tak vznikl nápad na prefabrikovaný dům (v originále přímo přístřešek). Koncept domu vychází z konstrukce ponorky nebo letadla. Každá součástka, každý díl plní svoji funkci, vše nadbytečné chybí. Hlavní designer VIPP domu, Morten Bo Jensen říká: „Vše, co nás obklopuje, musí být hi-tech. Mým cílem nebylo vytvořit dům, ale moderní, funkční, živoucí jednotku.“

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP se skládá ze dvou ocelových boxů, které se spojí na místě určení. Dodací lhůta je 5 až 6 měsíců od objednání. Samotná instalace objektu pak trvá 3 až 5 dnů. Celková obytná plocha dosahuje 55 m 2. Aby byl dům co nejvíce prosvětlen, na každém kontejneru stojí nástavba sloužící jako světlík. V jednom z nich je umístěné spací patro. Hlavní obytná část navíc využívá maximum denního světla prosklenou stěnou o rozměrech 2,6 x 11 metrů. Díky technologii PanoramAH! (švédská firma Architectonical Solutions) lze obří okno vyklopit a setřít rozdíl mezi interiérem a exteriérem.

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

Ocel na prvním místě

Dominujícím materiálem je ocel. Na spojení vnějšího pláště je použito 10 000 šroubů, každý cíleně a účelově. Stěna je doplněna o izolační vrstvu – 9 mm překližky s 3 mm vlněné plsti. Pro vytápění je instalován krb, doplněný o elektrické podlahové vytápění. Podlahu tvoří keramická dlažba. Černá barva fasády přispívá k většímu prohřátí v zimních slunečných dnech.

VIPP prefabrikovaný dům

Celý exteriér i interiér nese jednoznačný rukopis VIPP. Veškeré vybavení, od kuchyně, koupelnového modulu až po držák na toaletní papír dodává VIPP. Dům obsahuje jen ty nejnutnější věci, přesto je plně funkční se skvělým designem. Minimalismus ve své nejryzejší podobě.

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

VIPP prefabrikovaný dům

Zamyšlení na závěr

Tentokrát si ovšem neodpustím i kritiku. Designér Jensen není architektem a samotný návrh koncipoval spíše jako užitkovou věc, než jako dům. A to se, bohužel, na objektu podepisuje. Jsem skeptická k černé fasádě. V letních měsících musí být v domě horko a větrání výklopnými megaokny je fajn. Pokud žijete ve světě bez hmyzu a všelijakých breberek. Celkově celý dům mi přijde až zbytečně tmavý až depresivní. Nedokážu si představit trávit v něm čas v pošmourných listopadových dnech. Také myšlenka velkoryse znějící z VIPPu, umístit dům kamkoliv, není zcela reálná. Máme tu vodu, kanalizaci, elektřinu. Hlavní výtku mám ovšem k ceně. 12,7 mil. Kč. Za tyhle peníze bych čekala něco víc. Takže nápad je to dobrý, realizace už je horší. Možná by se firma VIPP měla zase vrátit ke svým odpadkovým košům…

P.S. V roce 2009 byl odpadkový koš VIPP zařazen do stálé kolekce newyorského Museum of Modern Arts.

Zdroje:

www.archdaily.com

www.treehugger.com

www.vipp.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *