„Letohrádek PIU“ – prefabrikovaný moderní dům

Sommerhaus PIU je prefabrikovaný moderní dům, za jehož projektem stojí průmyslový designer Patrick Frey a architekt Björn Götte. Jak napovídá název (sommerhaus=letohrádek), původní myšlenka směřovala k rekreaci, volnému času a odpočinku v přírodě. „Piu“ znamená v italštině „více“. Více slunce, více odpočinku, více léta. To je PIU. Autoři, kromě lásky k Itálii, neskrývají inspiraci Skandinávií a místními chatami u vody. Ovšem nezůstalo pouze u rekreačního obydlí. Firma nabízí několik velikostí a každá velikost je nabízena v různých variantách podle účelu používání. Díky tepelné izolaci a elektrickému topení lze dům využívat celoročně. Topit lze také v samostatných kamnech na dřevo.

PIU - prefabrikovaný moderní dům

PIU - prefabrikovaný moderní dům

Realizace

Pro umístění domu je třeba vybudovat 3 základové pasy a přípojky inženýrských sítí. Montáž konstrukce a instalace vnitřního vybavení se odehrává v kryté tovární hale. Instalace na místě určení je prováděna mobilním jeřábem a na stránkám firmy se uvádí, že i písčitá půda, nebo naopak svažnatá krajina, nejsou překážkou pro realizaci. Samotná instalace pak trvá 1 den. Co se týče dodacích lhůt, činí cca 12 – 16 týdnů, podle náročnosti projektu a míry individualizace.

PIU 65

Prvním modelem, který stojí asi 100 km severně od Berlína, je PIU 65 a slouží jako vzorový dům. Uvnitř se nachází obytný prostor s kuchyňským koutem, dvě ložnice a koupelna. Nechybí úložné prostory v podobě 2 komor. Ložnice je možné oddělit posuvnými dveřmi, či naopak nechat prostor otevřený. Velkorysé okenní otvory stírají rozdíl mezi interiérem a exteriérem. Navíc přímo z obývacího pokoje lze vyjít na vyvýšenou krytou terasu o rozloze 35 m2. Celkově působí interiér světle a vzdušně a zároveň stříška nad terasou chrání před nejprudším letním žárem.

PIU - prefabrikovaný moderní dům

PIU - prefabrikovaný moderní dům

PIU - prefabrikovaný moderní dům

PIU - prefabrikovaný moderní dům

PIU - prefabrikovaný moderní dům

PIU - prefabrikovaný moderní dům

Zatímco uvnitř vládnou světlé barvy, venkovní fasáda staví proti sobě kontrast tmavě natřeného dřeva a horizontálních modřínových prken. Světlá prkna nejsou nijak ošetřená, a proto časem vyblednou a získají typickou patinu.

PIU - prefabrikovaný moderní dům

Rozšíření nabídky

Kromě PIU 65 jsou v nabídce PIU 48, PIU 85 a PIU 115. Všechny modely se nesou ve stejném duchu, vzdušný, velkorysý obytný prostor, velká okna a krytá terasa jako rozšíření místa pro odpočinek a relaxaci. Poslední dva uvedené domy se skládají ze dvou modulů, a tudíž mohou sloužit jako plnohodnotné bydlení i pro početnější rodinu. Doplňkěm je PIU Sauna a PIU Magazin (taková bouda na nářadí nebo sportovní vybavení). Pokud vás neuspokojí nabídka, je možné domluvit se na individuálním projektu ve stylu domu PIU.

Konkrétní cena se odvíjí podle velikosti domu a účelu použití (celoročně obývaný dům klade vyšší nároky na tepelnou izolaci i vytápění). Podle webu homify.de se cena pohybuje od 20 000 do 200 000 Eur. Vysoce izolovaný dům začíná na 100 000 Eur (2,6 mil Kč).

Zdroje:

www.sommerhaus-piu.de

www.smallhousebliss.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *