Kontejnerový Grillagh Water House

Patrick Bradley je architekt ze Severního Irska, který toužil, jako mnoho jiných lidí, po vlastním domě. Když si ale propočítal náklady na stavbu, zjistil, že konvenční stavba je nad jeho finanční limity. Protože v tomto případě kovářova kobyla nechodí bosa, navrhl si vlastní dům sám. Napadlo ho využít vyřazené lodní kontejnery, které přetvoří v zajímavý a funkční domek pro celou rodinu. Vznikl tak Grillagh Water House, dům uprostřed pastvin, obklopený vodními kanály, řekou Grillagh a pásnoucími se kravami a ovcemi.

grillagh water house

grillagh water house

grillagh water house

Kontejnerový dům, proč ne?

Základní dispozici tvoří dvě dvojice kontejnerů postavených do kříže. Dům se nachází ve svažitém terénu, přičemž přístup „z ulice“ je v horním patře. Vrchní kontejnery jsou prodloužené předsazeným ocelovým žebrovím, díky kterému vznikl prostor pro balkon a také slouží jako odstínění nejostřejších slunečních paprsků v létě. V horním patře se také nachází terasa se skleněnou balustrádou. Přístupná je jednak z pokojů a také ze zahrady minimalistickým ocelovým schodištěm.

grillagh water house

grillagh water house

grillagh water house

Aby dům co nejvíce zapadal do okolní malebné krajiny, jsou horní kontejnery pokryty šedým obalem z kovových perforovaných plátů. Perforace umožňuje proudění vzduchu a jedná se tedy o typ odvětrávané fasády. Spodní patro je opatřeno pláty z corten oceli, která je však záměrně narezavělá. Mezi původní vrstvou a novým pláštěm je dostatečná vrstva tepelné izolace. Dům je také opatřen parozábranami a z hlediska energetického zařazení můžeme mluvit o pasivním domě.

Autor uvádí, že jeho cílem bylo použít materiály a barvy typické pro zdejší oblast. „Jedná se o velmi venkovskou část Severního Irska, šedá barva je podobná mnoha zemědělským stavbám v okolí a ocelové obložení Corten připomíná barvu místních skal.“

grillagh water house

Dispozice domu

Vstup je situován do horního patra, chodba vede přímo do obytné místnosti. Celou čelní stěnu zabírá okno s výhledy do okolní krajiny. Z obytné místnosti vede jednoduché schodiště z plátů z válcované oceli. Schodiště zároveň tvoří optický předěl mezi obývacím pokojem a kuchyní. Zdánlivě zbytečné okno s výhledem na skálu ozvláštňuje spodní, soukromé patro. Přímo naproti schodišti je otevřená koupelna, které vévodí netradiční vana ve tvaru houpací sítě. Šatna slouží nejen k uskladnění věcí, ale především tvoří jakési zádveří, kde mohou majitelé s klidem vstoupit i v zablácených holínkách. Hlavní ložnice se skrývá za tajnými dveřmi a patří k ní samostatné WC a koupelna v hotelovém stylu. Stěna je totiž prosklená, takže i při sprchování se můžete kochat výhledem do okolí.

grillagh water house

grillagh water house

grillagh water house

grillagh water house

 

grillagh water house

grillagh water house

grillagh water house

Dobrý dům se cení

Patrick přihlásil svůj kontejnerový dům do pořadu Grand Designs, což je dokumentární pořad o architektuře. Epizoda byla nejsledovanější v historii seriálu a pořad získal ocenění BAFTA. Díky mediálnímu zviditelnění byl architekt zasypán emaily s žádostí o návrhy podobných domů a architektonická kancelář rozhodně nemá nouzi o práci.

„Snažíme se pracovat jinak. Záleží nám na úzkém vztahu k zákazníkovi, na detailech. Bavíme se o tom, jak žijí, co mají rádi. Výsledkem jsou domy, které dělají lidi šťastnější.“

hovoří Patrick Bradley v rozhovoru pro The Resident.
Za nás patří Bradleymu jednička s hvězdičkou. A co vy? Postavili byste si podobný dům?

grillagh water house

Zdroje:

www.archdaily.com

www.dezeen.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *