Deska, která dobyla svět. OSB deska.

Setkávám se s ní často. Vídávám ji na rozestavěných domech, poznala jsem její strukturu na stěně z pohledového betonu. Zaznamenala jsem různé bedýnky a bedny, improvizované paravány i nábytek. Seženete ji snadněji než máslo na podzim roku 2017. Každý hobbymarket ji nabízí. Je to jeden z univerzálních stavebních materiálů. OSB deska. Materiál, který patří k relativně novějším a díky kterému se posunul vývoj nejen na poli materiálů na bázi dřeva, ale i v celé oblasti dřevostaveb.

Dřevostavba s využitím OSB; zdroj: www.hausspezi.cz

Něco z historie

Při zpracování rostlého dřeva vzniká spoustu zbytků, větví, kůry, třísek, různých odřezků, atd. Dřív se tato rezidua používala velmi málo, ponejvíce na topení, výrobu dřevěného uhlí či pro zemědělské účely. Na počátku 20. století se objevují první snahy o zpracování těchto zbytků a začíná výroba dřevěných kompozitních materiálů. Tvrdé desky z buničiny, nestrukturální lisované štěpkové desky, nebo napr. dřevotřískové desky se staly hitem. Ve 40. letech 20. století se začínají vyrábět tzv. Waferboards – desky z částic o rozměrech 150 – 300 mm na 7,5 – 150 mm, které však byly neuspořádané. Později došli výrobci k poznatku, že záměrná orientace třísek po vrstvách zvyšuje pevnost celé desky a první výroba OSB desek mohla začít. V počátcích se OSB desky nemohly svými parametry srovnávat s konkurenční překližkou. Avšak v 70. letech dochází k útlumu výroby překližkových desek kvůli nedostatku vhodného dřeva pro dýhy a výzkum se začal ubírat novým směrem. Díky novějším technologiím bylo možné využít více typů dřevařských zbytků než do té doby používané pilařské krajiny a zbytkové válečky z loupání dýh. V roce 1978 byla v Kanadě vyrobena první třívrstvá orientovaná deska, OSB, která se svými vlastnostmi vyrovnala překližce.

Překližková deska, zdroj: cs.wikipedia.org

A nastal boom. Podle OSBGuide z roku 2014 došlo k nárůstu produkce v USA z 79 000 m2 na neuvěřitelných 70 000 km2 v průběhu 80. let. OSB panely se staly bezproblémovým, stabilním a kvalitním stavebním materiálem a zůstává jím dodnes. První továrna na výrobu OSB v Evropě byla postavena v roce 1979 v německém Bevenu a v ČR se OSB vyrábí od roku 2005 v závodu Kronospan Jihlava. 

Jak se OSB deska vyrábí

Oriented Strand Board. V překladu desky z orientovaných plochých částic, nebo se lze setkat s pojmem dřevoštěpková deska. Což je však název nepřesný, protože na výrobu OSB se používají velké ploché třísky a ne štěpky (vzhled dřevních částic si můžete prohlédnout v článku zde).

třísky pro OSB desky
Třísky pro výrobu OSB desek zdroj: www.buettner-energy-dryer.com

OSB je tedy materiál, který se vyrábí slisováním dřevních částí uspořádaných do vrstev (nejčastěji 3). Jednotlivé vrstvy jsou navzájem kolmé a za užití tepla a tlaku se spojí voděodolným lepidlem. Množství lepidla v původních výrocích zaujímalo asi 7 % hmotnosti, v současnosti se používá asi 2,5 %. Jedná se tedy o kompozitní materiál na bázi dřeva.

Pro výrobu OSB se používají rychle rostoucí dřeviny s objemovou hmotností 350 – 700 kg.m-3 – topol, borovice vejmutovka nebo bříza, v Evropě jsou nejvíce zastoupeny borovice a smrk. Výhodou technologie je i fakt, že lze použít i kmeny s průměrem od 80 mm.

Schéma výroby OSB desek zdroj: factsheets.okstate.edu

Na vstupu do zpracovatelské linky je kulatina omyta, odkorněna a kmen je dočištěn speciálními válci. Posléze dochází k roztřískování tzv. tangenciálním řezem. Třísky se třídí a suší. Velikostně jsou v rozmezí 0,4-0,8 mm x 75-130 mm, přičemž dlouhé se používají pro povrchové vrstvy a menší pro středové vrstvy. V dalším kroku se třísky potáhnou vrstvou lepidla v tzv. bubnových nanášečkách. Lepidla se používají fenol-formaldehydová, melamin-formaldehydová nebo izokyanátová.

OSB deska se skládá ze 3 vrstev zdroj: www.wooduniversity.org

Pak už se směs třísek a lepidla vrství a lisuje. Pro zachování kolmé orientace vrstev je nutné využití dvou vrstvících zařízení. Povrchové vrstvy se nanáší podélně a střední příčně ke směru pohybu unášecího pásu. Vznikající nekonečný pás se nařeže na sdružené formáty, které se dále řežou na jednotlivé požadované rozměry desek. Následuje tzv. klimatizace desek a posléze se už stohují, balí a putují do skladu.

Vlastnosti OSB

Vlastnosti desek se liší podle způsobu použití. Hlavními posuzovanými parametry je rozměrová přesnost, pravoúhlost, či vlhkost. Neméně důležité jsou pevnost v podélném i příčném směru, moduly pružnosti v obou směrech, bobtnavost a rozlupčivost. Standardní šířka desek je 1250 mm, tloušťka se pohybuje od 6 do 40 mm. Norma EN 300 definuje 4 typy desek a to:

OSB/1 – desky pro všeobecné použití a pro použití v interiérech, nebo pro nábytek

OSB/2 – nosné desky pro použití v suchém prostředí

OSB/3 – nosné desky pro použití i ve vlhkém prostředí

OSB/4 – nosné desky pro vysoké zatížení ve vlhkém prostředí

Použití OSB

OSB desky se nejčastěji používají jako konstrukční materiál stěn, střech a podlah. Bývají součástí I-nosníků a sendvičových panelů. Uplatnění nacházejí i ve výrobě nábytku, často se s nimi setkáváme jako s bedněním pro beton. Jejich konkrétní parametry závisí na několika faktorech – druhu dřeviny, kvalitě třísek, jejich orientaci, vlhkosti, množství a typu lepidla a samozřejmě i na parametrech lisování. To znamená, že konečné vlastosti můžou být v průběhu výroby řízeny na základě požadavků zákazníka, což je jednou z největších předností OSB desek. Využití je rozmanité, jak můžete vidět na následujících obrázcích.

Použítí OSB pro konstrukci podlahy zdroj: cz.pinterest.com
OSB jako konstrukční materiál zdroj: factsheets.okstate.edu
I složité konstrukce zvládne OSB deska; zdroj: www.egger.com
Ani kuchyň není pro OSb problém; zdroj: www.hmtimberghana.com
Fantazii se meze nekladou…; zdroj: hrebik.cz

Zdroje:

Martin Bohm, Jan Reisner, Jan Bomba. Materiály na bázi dřeva. Praha 2012. ISBN 978-80-213-2251-6

Jordán Lukáš. Využití OSB desek ve stavbách na bázi dřeva. Bakalářská práce, Brno 2012

www.fpl.fs.fed.us

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *