Slovenské dřevostavby studia JRKVC

Tentokrát pro inspiraci zavítáme k našim východním sousedům. Slovenský architekt Peter Jurkovič ve svém ateliéru JRKVC shromažďuje šikovné kolegy a především spoustu zajímavých nápadů. Záběr architektonického studia je široký, od přestavby interiérů, rekreačního bydlení až po bydlení rodinné či bytové domy a komplexy. V článku představuji dva již realizované projekty, a to dřevostavby „IST“ a chatu „U jazera“.

načISTo velmi zajímavý dům

Zadání znělo jasně. Malý pozemek, malý dům, nízká cena. Rozpočet 75 000 eur (cca 1,9 mil. Kč). Architekt Jurkovič se nechal inspirovat venkovem a lidovou architekturou. Do návrhu zakomponoval prvky moderní i tradiční, kdy z obou vyňal to nejlepší a spojil je v přirozené symbióze. Dům je dvoupatrový se sedlovou střechou. Do ulice je orientován kratší fasádou, velmi nenápadnou, pouze se dvěma okny. Podél delší strany domu se nachází krytá terasa, jakési zápraží, které vidáváme u venkovských stavení.

dřevostavby

IST - pohled na zápraží (dřevostavby)

V přízemí se nachází obývací prostor s kuchyní, ložnice a hygienické zázemí. Kuchyň, komora, schodiště a koupelna jsou zasazeny do dřevěného „jádra“, které se jeví jen tak mimochodem vsazené do domu.V podkroví je další ložnice s koupelnou, která je oddělena pouze stěnou. Podle mě zajímavé řešení, když máte rádi povídání při koupání. Podkroví nezaujímá celou půdorysnou plochu, ale částečně se otevírá do hlavní obytné místnosti. Horní část „jádra“ je využita jako pracovna. Stejně jako v koupelně, můžete být součástí dění v domě, ale zároveň máte prostor pro vlastní soukromí.

axonometrie domu IST

půdorys přízemí

půdorys podkroví

dřevěné jádro ukrývá schodiště i skříň

IST koupela a ložnice dohromady

Co chybí obytné mísnosti na čtverečních metrech, dohání to metry krychlové. Otevření až do krovu a prosklení celé stěny dodává interiéru mnoho světla, ne však ostrého slunce, protože stěna je orientována na sever. Umožnuje také optické i reálné zvětšení interiéru.

IST

IST

IST

IST

IST

Z hlediska konstrukčního se jedná o dřevostavbu ze SIP panelů. Podlaha je pohledová, masivní, betonová s integrovanými vytápěním. V interiéru se střídá přiznaná překližka s omítnutým sádrokartonem. Jednoduchost a čistota jsou slova, která popisují tento dům. Ne nadarmo získal ocenění CE∙ZA∙AR, které se uděluje za „Vynikající profesionální výkon při realizaci díla, které významně přispívá k obohacení hmotné kultury na Slovensku“.

IST

IST

IST

Chata „U jazera“

Známá rekreační oblast u Vojčianskeho jezerea (40 minut autem z Bratislavy po proudu Dunaje) je obklopená chatami a domky. Na první pohled byste bungalov možná přehlédli. Bílá fasáda i střecha, terasa, trávník, zkrátka nic neobyčejného. Na druhý pohled zaznamenáte, že střecha leží jaksi nakřivo a pochopíte úmysl. Terasa je totiž chráněná 3 metry proti slunku a dešti a představuje další „místnost“. Stavba je založena na ocelových vrutech a jedná se o dřevostavbu ze SIP panelů.

chata VOJ

chata VOJ

chata VOJ

chata VOJ

chata VOJ

Když už se s domem seznámíte blíže a vstoupíte, ohromí vás ted rozdíl mezi strohým vnějškem a barevným vnitřkem. Kombinace materiálů a barev, jednolité šedi podlahy a přiznaného krovu zaujme na první pohled. Srdcem domu a místem „života“ je centrální mísnost s krbovými kamny. Prostorná, otevřená a plná světla. Spaní pro děti se ukrývá za masivní zelenou stěnou. Nejsou to však pokoje, jen kóje, které pro rekreační bydlení postačují. Nad nimi je volný prostor pro hru, zlobení nebo trucování.

Na protější straně jsou cihlovou stěnou oddělené ložnice a koupelna. Keramické tvarovky nejen rozbíjí plochu, ale mají také příjemný účinek. Topením v krbu se nahřejí a vytápí místnost i po vyhasnutí ohně.

 

Dřevostavby především

Co dodat závěrem? Dřevostavby od týmu Petera Jurkoviče mají něco navíc. Není to velikost, není to sbírka supermoderních technologií ani designových kousků. Jsou to domy, které byly navrženy pro jejich obyvatele, aby se zde cítili dobře. Použití osvědčených postupů, tradičních materiálů, ale nových myšlenek a odvahy je zrealizovat. To je recept od JRKVC.

Zdroje:

www.jrkvc.sk

www.archdaily.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *