Minimalistická Univerzální Japonská Inspirace – MUJI

Minimalistická Univerzální Japonská Inspirace. Tak by se dala charakterizovat japonská značka MUJI, za kterou stojí společnost Ryohin Keikaku Co., Ltd. a byla založena roku 1980. Zaměřovala se na maloobchodní prodej široké škály potřeb pro domácnost, oblečení a doplňků, papírnictví, či nábytku. Postupně získala mezinárodní renomé a vystupuje pod jménem MUJI, což je odvozené od japonského Mujirushi Ryōhin, což znamená doslova „zboží bez značky“. Jejich filozofií je vyrábět prodávat kvalitní produkty za příznivou cenu, což zahrnuje důraz na recyklaci, potlačení vzniku zbytečných odpadů při výrobě a balení. A také bez zbytečných log či značek, čímž dochází k úsporám na reklamu a marketing. Filozofii MUJI lze vystihnout tak, že nejlepší značka je žádná značka.

A proč se tady vypisuju o zdánlivě nesouvisejícím tématu? Protože MUJI začala spolupracovat i na návrzích a stavbách domů a rozhodně se jí daří. Designéři firmy uplatňují stejné principy jako na ostatní zboží. Jednoduchost, příznivá cena a důraz na udržitelnost.

Window house

Window House je největší z nabídky Muji domů. Prefabrikovaný dům získal svůj název podle bezrámových okenních otvorů, které charakterizují jeho fasádu. Stal se v Japonsku velmi populární také proto, že okna bylo možné si zvolit libovolně. Zatím nejnovější prototyp je výjimečný tím, že je testován skutečným bydlením. Muji totiž vybrali na základě žádostí vítěze, který zde může bydlet se svou rodinou 2 roky zcela zdarma, přičemž poskytne zpětnou vazbu návrhářům a vědcům.

S odkazem na tradiční anglickou architekturu je Window House dvoupatrový se sedlovou střechou, s bílými stěnami a okny ze všech stran. Celková podlahová plocha je 80 m2. Pro vítěze soutěže je dům plně vybaven, zcela „nečekaně“ výrobky MUJI.

MUJI

MUJI

 

MUJI

MUJI

MUJI

Video o domku můžete shlédout zde.

Vertical house

Hustá zástavba Tokia se přímo nabízela pro projekt malého vertikálního domu. Co chybí na půdorysu je vynahrazeno do výšky a také se zde nenachází žádné příčky nebo dveře. Vše v tradičním stylu – přírodní dřevo a bílé stěny.

MUJI

MUJI

MUJI

MUJI

MUJI

MUJI

MUJI

video zde

Muji Village

Nedostatek nových bytů je v Japonsku také velmi palčivý problém, obzvlášť ve velkých aglomeracích. Proto Muji ve spolupráci s významným developerem Mitsubishi Estate navrhli projekt bytového komplexu s mottem „Zelený, prostý a komunitní“. V praxi to znamená zakomponovaná zeleň, opět jednoduchý design a vybavení a také společné a společenské prostory, kde se mohou obyvatelé domu setkávat (ano, trochu to zasmrádá kolektivismem 50. let…). Na rozdíl od bytových domů, jak je známe u nás, je možné s dispozicemi bytů hýbat díky volitelným příčkám.

MUJI

Muji Hut

Pro tokijský Design week 2015 zadala Muji třem různým architektům k vypracování projekt kyosho jutaku, nebo-li mikrodomu (nebo chatky). A ne náhodou Jasper Morrison a Naoto Fukusawa, dva ze třech oslovených, jsou autory textu „Normalita a všední pocity“, kde vyznávají myšlenku, že stojí za to oslavovat ty nejobyčejnější, ale poctivě vyrobené věci. A také že design je tom dělat věci, které opravdu fungují i potěší.

MUJI

MUJI

MUJI

MUJI

MUJI

Od výstavních návrhů chyběl jen krůček ke vlastnímu kyosho jutaku. A tak vznikla Muji Hut. Jedná se o devítimetrovou „kabinu“, kterou můžete umístit téměř kamkoliv. Stačí vybudovat betonovou základovou desku. Konstrukci tvoří lehký dřevěný skelet obložený deskami plywood. Vnitřní stěny jsou z neopracovaného cypřišového dřeva, exteriér je ze dřeva cedrového, které je ošetřeno tradiční technikou shou sugi ban, aby byla zvýšena odolnost proti hmyzu, ohni a hnilobě. Velké okno na přední straně a malé okénko na zadní zajišťují dostatek přirozeného světla i větrání.

Co ovšem této chatce velmi sráží body je neexistence kuchyně a koupelny. Tu kuchyň bych ještě pochopila, ale koupelna… To už je moc punk 🙂

MUJI

MUJI

MUJI

MUJI

 Zdroje:

muji.com

architizer.com

forbes.com

dezeen.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *