Průřez prací architektonického studia MAPA

Dlouho jsme na našem blogu necestovali do Jižní Ameriky, kontinentu, kde se prefabrikovaným stavbám opravdu daří. A proto jsem pro dnešní článek vybrala to nejzajímavější od studia MAPA Arquitectos. Pracují v Brazílii a v Uruguay a aktuální počet lidí, jakož i jejich jména jsou záhadou. Jejich práce ovšem záhadná není a je více než záhodno ji čtenářům 25m představit.

 

Ateliér se zabývá jak tradiční výstavbou, tak i prefabrikáty. Na svém kontě mají více než 30 projektů, a to jak rodinných, ale i veřejných budov. Většina zrealizovaných staveb se nachází na území Brazílie, Uruguaye, nebo Chile.

MAPA house

Prefabrikovaný systém zahrnuje lehký ocelový skelet doplněný CLT panely. Materiál fasády je volitelný, ve většině případů je to opět dřevo. Pokud je přítomna izolace, jedná se o minerální vlnu. Bohužel, originální stránky více dbají na umělecký dojem než na technickou osvětu, proto si tentokrát musíte vystačit s více obrázkovým článkem. Rozhodně však stojí za shlédnutí.

MAPA house

MAPA house

Realizace prefabrikovaných budov se datují od roku 2002. Zpočátku se jednalo se o kanceláře, nebo komerční prostory. Převažovala ocel jako hlavní konstrukční i fasádní prvek. V interiérech je kombinované dřevo, OSB desky a sádrokarton. Následovala letní „sídla“ RJU a RSI – Refúgio em Juquitiba a Refúgio Sao Chico. Zajímavostí je, že refúgio v portugalštině znamená „útočiště“.

Minimod je prvním domem, kde začalo převažovat dřevo. A navíc opravdu prvním základním, ale plnohodnotným modulem o rozloze 27 m2. Případná velikost domu, a tedy i počet modulů je téměř neomezená. Vidět je to u mladšího bratra Minimodu – Minicat. Další domky kopírují zavedený trend. Přesto, že se jedná o prefabrikáty, nenaleznete dva stejné domy. Zajímavostí je, že např. dům s označením RJI – Refúgio José Ignacio silně připomíná český Freedomek.

MAPA house
MINIMOD
MAPA house
MINIMOD
MAPA house
MINIMOD
MAPA house
MINCAT
MAPA house
MINCAT
MAPA house
RJI
MAPA house
RJI
MAPA house
EDE
MAPA house
EDE

Zdroje:

www.archdaily.com

mapaarq.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *