Prostě pasivní POP-UP House
Na jihu Francie se zrodila myšlenka na jednoduchý modulární dům. Dům, který lze rychle postavit, dům, který bude šetrný k životnímu prostředí jak vybranými materiály, tak i provozem. Dům který je prefabrikovaný a zároveň ponechává prostor zákazníkovi k individualizaci. A tak vznikl pod taktovtou architektonického a designového studia Multipod pasivní POP-UP House. Když se řekne pop-up, vybaví se mnohým z vás nepříjemné „vyskakovací okno“ v internetovém prohlížeči. V tomto případě však pop-up značí rychlost, se kterou dům doslova vyskočí ze země.
POP-UP House pro každého
POP-UP House se objevil poprvé v roce 2014. To byl v Provence postaven prototyp, který získal okamžitý ohlas především kvůli jednoduché výstavbě, důrazu na ekologii a také díky přijatelné ceně. Od té doby bylo postaveno více než 250 rodinných domů a v průběhu let tak vznikla ucelená řada 10 typů domů, které se liší svou velikostí, kompozicí a počtem podlaží.
POP-UP dům startuje na 95 m2 se jménem PURE. Dispozičně se jedná o 4+kk se dvěma koupelnami a samostatnou toaletou. Pro naše klimatické a legislativní podmínky bych zařadila ještě předsíň, jinak velikostí je dostatečný pro čtyřčlennou rodinu i s domácími mazlíčky.
Dále jsou v nabídce domy přízemní i patrové různých velikostí, na žádost je možné vystavět dům s plochou nebo sedlovou střechou. Všechny domu spojuje jednoduchý, až puristický design a velká terasa. Překvapilo mě, že u všech domů je v dispozici zahrnuto samostatné WC, u větších typů samostatná kuchyň a celkově promyšlené půdorysy. Řadu uzavírá největší TALAVERA (230 m2), která uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka.
Konstrukce
Pro založení stavby je třeba zohlednit velikost domu a také podloží. Pro menší domy stačí připravit ocelové vruty nebo betonové piloty, pro větší stavby je nutné vybetonovat základovou desku. Z konstrukčního hlediska se jedná o skeletovou dřevostabu. Jednotlivé bloky se skládají z LVL trámů mezi které se umístí vnitřní výplň z 30 cm černého expandovaného polystyrenu. Další vrstvu tvoří OSB desky tloušťky 25 mm pro podlahy a 12 mm pro stěny a stropy. Pro dosažení parametrů pasivního domu je nutné doplnění o parotěsnou folii.
Vzhled interiéru je možné vybrat z několika možností – přiznané OSB desky, dřevocementové, nebo cementovláknité desky, sádrokarton, Fermacell nebo překližka. Na podlahu si zákazník vybírá mezi dlažbou, PVC, plovoucí podlahou, nebo dřevěnou.
Venkovní fasáda je taktéž volitelná, nabízí se masivní dřevo, dřevokompozit, cementová stěrka, jílová omítka nebo kamenný obklad, včetně jejich kombinací. Výše zmíněnou plochou střechu je možné buď vysypat štěrkem, nebo osázet vegetací. Na sedlovou střechu je nutné použít těžší krytinu – betonovou nebo keramickou střešní tašku. Že se Pop-up hodí i do náročnějších klimatických podmínek lze vidět na následujícím obrázku. 120metrový dům stojí v podhůří Alp u francouzsko-švýcarských hranic.
Proces výstavby
Na domovských stránkách (odkaz na konci článku) je podrobně popsaný postup včetně časového horizontu stavby domu. Na začátku si zákazník vybere z katalogu a po diskusi s architektem probíhá tvorba koncepce, dům se individualizuje, což trvá cca 4 – 8 týdnů. Po vyřízení stavebního povolení má klient prostor pro přípravu základů a přípojek dle projektu. Samotná výroba komponent trvá cca 6 týdnů v závodě v Rousset. Jakmile je místo stavby připraveno, dopraví se jednotlivé komponenty na místo a během 1 týdne je dům postaven. Zákazník si však musí stavbu zajistit sám, POP-UP nabízí pouze poradce v průběhu stavby. Vlastní doladění interiéru, zapojení instalací, elektřina, atd. je už na zákazníkovi a čas je individuální.
POP-UP a životní prostředí
Celý Popup je navržený z levných a ekologických materiálů tak, aby i jeho chování bylo ekologické, konstrukční systém je proveden pro pasivní dům. Hlavním izolantem je polystyren, který je běžně vyráběný s nízkou spotřebou energie a je recyklovatelný. EPS pro Pop-up obsahuje 5-15 % recyklátu. Konstruktéři také používají speciální řezací zařízení na bázi topného drátu, aby eliminovali ztráty materiálu při řezání. O dřevě, jako ekologickém materiálu jsme již psali zde.
Jeden z Pop-upu byl dokonce vybrán pro národní testování tepelně-technických parametrů pro účely francouzské klasifikace E+C-, což je systém, který má za úkol začlenit novostavby v souladu s metodikou plánu EU 20-20-20 (něco na způsob našich energetických štítků). Prototyp získal hodnocení E2C2, což je nejvyšší možné začlenění. Pop-up garantuje hodnotu součinitele prostupu tepla 0,11 W.m-2.K-1, a to také díky tzv. bioklimatickému plánování což zahrnuje několik kroků:
- orientace domu podle slunečního záření
- ochrana izolací proti přehřátí
- udržení tepla tam, kde má být (izolace a parotěsnost)
- rekuperace
Dalšími vhodnými kroky lze z Pop-upu udělat „pozitivní dům“ tedy dům, který více energie vyprodukuje než spotřebuje. Toto zahrnuje instalaci fotovoltaických střešních panelů, tepelného čerpadla nebo zařízení pro využití tepla z „šedé vody“.
A kolik to stojí?
Cena celého domu se liší v závislosti na typu základů, zvolených materiálech, způsobu vytápění a doplňcích. Výrobce udává hodnoty 1500 – 2000 Eur/m2, což je dle aktuálního kurzu (01/2019) cca 40 – 50 tisíc Kč/m2. Nejmenší dům Pure tedy pořídíte za 3,6 – 4,5 mil. Kč. Je to cena na naše poměry srovnatelná se zděnou stavbou, musíme však myslet v cenových relacích západoevropana, pro kterého je takový dům velmi levný.