Prostě pasivní POP-UP House

Na jihu Francie se zrodila myšlenka na jednoduchý modulární dům. Dům, který lze rychle postavit, dům, který bude šetrný k životnímu prostředí jak vybranými materiály, tak i provozem. Dům který je prefabrikovaný a zároveň ponechává prostor zákazníkovi k individualizaci. A tak vznikl pod taktovtou architektonického a designového studia Multipod pasivní POP-UP House. Když se řekne pop-up, vybaví se mnohým z vás nepříjemné „vyskakovací okno“ v internetovém prohlížeči. V tomto případě však pop-up značí rychlost, se kterou dům doslova vyskočí ze země.

POP-UP House pro každého

POP-UP House se objevil poprvé v roce 2014. To byl v Provence postaven prototyp, který získal okamžitý ohlas především kvůli jednoduché výstavbě, důrazu na ekologii a také díky přijatelné ceně. Od té doby bylo postaveno více než 250 rodinných domů a v průběhu let tak vznikla ucelená řada 10 typů domů, které se liší svou velikostí, kompozicí a počtem podlaží.

POP-UP dům startuje na 95 m2 se jménem PURE. Dispozičně se jedná o 4+kk se dvěma koupelnami a samostatnou toaletou. Pro naše klimatické a legislativní podmínky bych zařadila ještě předsíň, jinak velikostí je dostatečný pro čtyřčlennou rodinu i s domácími mazlíčky.

POP-UP House PurePOP-UP House Pure půdorys

 

Dále jsou v nabídce domy přízemní i patrové různých velikostí, na žádost je možné vystavět dům s plochou nebo sedlovou střechou. Všechny domu spojuje jednoduchý, až puristický design a velká terasa. Překvapilo mě, že u všech domů je v dispozici zahrnuto samostatné WC, u větších typů samostatná kuchyň a celkově promyšlené půdorysy. Řadu uzavírá největší TALAVERA (230 m2), která uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka.

POP-UP House Talavera

POP-UP House Talavera půdorys

 

Konstrukce

Pro založení stavby je třeba zohlednit velikost domu a také podloží. Pro menší domy stačí připravit ocelové vruty nebo betonové piloty, pro větší stavby je nutné vybetonovat základovou desku. Z konstrukčního hlediska se jedná o skeletovou dřevostabu. Jednotlivé bloky se skládají z LVL trámů mezi které se umístí vnitřní výplň z 30 cm černého expandovaného polystyrenu. Další vrstvu tvoří OSB desky tloušťky 25 mm pro podlahy a 12 mm pro stěny a stropy. Pro dosažení parametrů pasivního domu je nutné doplnění o parotěsnou folii.

POP-UP House stavba

POP-UP House stavba

POP-UP House stavba

POP-UP House stavba

Vzhled interiéru je možné vybrat z několika možností – přiznané OSB desky, dřevocementové, nebo cementovláknité desky, sádrokarton, Fermacell nebo překližka. Na podlahu si zákazník vybírá mezi dlažbou, PVC, plovoucí podlahou, nebo dřevěnou.

POP-UP House interiér

POP-UP House interiér

POP-UP House interiér

Venkovní fasáda je taktéž volitelná, nabízí se masivní dřevo, dřevokompozit, cementová stěrka, jílová omítka nebo kamenný obklad, včetně jejich kombinací. Výše zmíněnou plochou střechu je možné buď vysypat štěrkem, nebo osázet vegetací.  Na sedlovou střechu je nutné použít těžší krytinu – betonovou nebo keramickou střešní tašku. Že se Pop-up hodí i do náročnějších klimatických podmínek lze vidět na následujícím obrázku. 120metrový dům stojí v podhůří Alp u francouzsko-švýcarských hranic.

POP-UP House exteriér

POP-UP House exteriér

POP-UP House exteriér

POP-UP House exteriér

Proces výstavby

Na domovských stránkách (odkaz na konci článku) je podrobně popsaný postup včetně časového horizontu stavby domu. Na začátku si zákazník vybere z katalogu a po diskusi s architektem probíhá tvorba koncepce, dům se individualizuje, což trvá cca 4 – 8 týdnů. Po vyřízení stavebního povolení má klient prostor pro přípravu základů a přípojek dle projektu. Samotná výroba komponent trvá cca 6 týdnů v závodě v Rousset. Jakmile je místo stavby připraveno, dopraví se jednotlivé komponenty na místo a během 1 týdne je dům postaven. Zákazník si však musí stavbu zajistit sám, POP-UP nabízí pouze poradce v průběhu stavby. Vlastní doladění interiéru, zapojení instalací, elektřina, atd. je už na zákazníkovi a čas je individuální.

POP-UP House

POP-UP a životní prostředí

Celý Popup je navržený z levných a ekologických materiálů tak, aby i jeho chování bylo ekologické, konstrukční systém je proveden pro pasivní dům. Hlavním izolantem je polystyren, který je běžně vyráběný s nízkou spotřebou energie a je recyklovatelný. EPS pro Pop-up obsahuje 5-15 % recyklátu. Konstruktéři také používají speciální řezací zařízení na bázi topného drátu, aby eliminovali ztráty materiálu při řezání. O dřevě, jako ekologickém materiálu jsme již psali zde.

Jeden z Pop-upu byl dokonce vybrán pro národní testování tepelně-technických parametrů pro účely francouzské klasifikace E+C-, což je systém, který má za úkol začlenit novostavby v souladu s metodikou plánu EU 20-20-20 (něco na způsob našich energetických štítků). Prototyp získal hodnocení E2C2, což je nejvyšší možné začlenění. Pop-up garantuje hodnotu součinitele prostupu tepla 0,11 W.m-2.K-1, a to také díky tzv. bioklimatickému plánování což zahrnuje několik kroků:

  • orientace domu podle slunečního záření
  • ochrana izolací proti přehřátí
  • udržení tepla tam, kde má být (izolace a parotěsnost)
  • rekuperace

POP-UP House

POP-UP House

Dalšími vhodnými kroky lze z Pop-upu udělat „pozitivní dům“ tedy dům, který více energie vyprodukuje než spotřebuje. Toto zahrnuje instalaci fotovoltaických střešních panelů, tepelného čerpadla nebo zařízení pro využití tepla z „šedé vody“.

A kolik to stojí?

Cena celého domu se liší v závislosti na typu základů, zvolených materiálech, způsobu vytápění a doplňcích. Výrobce udává hodnoty 1500 – 2000 Eur/m2, což je dle aktuálního kurzu (01/2019) cca 40 – 50 tisíc Kč/m2. Nejmenší dům Pure tedy pořídíte za 3,6 – 4,5 mil. Kč. Je to cena na naše poměry srovnatelná se zděnou stavbou, musíme však myslet v cenových relacích západoevropana, pro kterého je takový dům velmi levný.

Zdroj:

www.popup-house.com

www.archdaily.com

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *